Prostriedky z plánu obnovy na výstavbu a rekonštrukcie nemocníc sa rozdelia tak, aby sa pri zachovaní proporčnosti vytvorili predpoklady na čo najlepšie regionálne pokrytie nemocnicami.
Vláda na svojom piatkovom rokovaní s pripomienkou schválila návrh metodiky prioritizácie projektov dopytovej výzvy.
Zohľadňujú sa dva parametre
Schválená metodika zohľadňuje dva parametre. Ide o predpokladaný počet hospitalizačných prípadov v roku 2030, čo vychádza z dopočtu optimalizovanej siete nemocníc a výšku investícií z verejných zdrojov od roku 2016.
„Na základe týchto dvoch parametrov sa vypočítala investičná medzera v každom kraji tak, aby po vyčerpaní prostriedkov mal každý kraj rovnakú sumu investovanú z verejných zdrojov na ukončenú hospitalizáciu. Celková potrebná suma bola dopočítaná na 2,5 miliardy eur,“ uviedlo ministerstvo zdravotníctva.
Svet zdravia chce v Rimavskej Sobote postaviť novú nemocnicu, sľubuje modernizáciu aj viac pracovných miest
Ako sa uvádza v materiáli, desatinu tejto sumy predstavuje dopytová výzva. Z nej 22 % indikatívne pripadá na Košický a 20 % na Prešovský kraj. Po 15 % prináleží Banskobystrickému a Nitrianskemu kraju, po 11 % Trenčianskemu a Trnavskému kraju.
Žilinskému kraju náležia 4 % a Bratislavskému 2 %, vzhľadom na to, že v týchto krajoch už boli podporené dva veľké nemocničné projekty.
Veľké a malé projekty
Materiál definuje metodiku pre veľké investičné projekty v minimálnej hodnote 5 miliónov eur a pre menšie do 5 miliónov eur.
Veľké investičné projekty sa zostupne zoradia podľa krajov na základe pridanej hodnoty projektu. Tá je určená veľkosťou spádového územia nemocnice, vplyvom investície na počet hospitalizácií či rozsahom investícií.
Materiál obsahuje aj požiadavku na minimálne desaťpercentné spolufinancovanie súkromného sektora, nakoľko v rámci dopytovej výzvy sa o prostriedky budú môcť uchádzať všetci poskytovatelia bez ohľadu na typ zriaďovateľa.