Vláda opäť zabudla na vodičov sanitiek. Nedostali COVID príplatok a teraz hrozí, že budú aj bez stabilizačného príspevku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
COVID 19: Galantská nemocnica v červenom režime
Foto: SITA/Martin Havran

Vodičov dopravnej zdravotnej a záchrannej zdravotnej služby vláda nezaradila medzi poberateľov stabilizačného príspevku. Asociácia dopravnej zdravotnej služby (ADZS) to považuje za diskriminačné. Ako uviedla v tlačovej správe, toto rozhodnutie môže znamenať zvýšený odlev personálu dopravnej zdravotnej služby a ohroziť tak jej fungovanie.

Asociácia preto vyzýva vládu a Ministerstvo zdravotníctva SR, aby urýchlene pristúpili k úprave svojho rozhodnutia a vodičov dopravnej zdravotnej aj záchrannej zdravotnej služby do skupiny oprávnených poberateľov stabilizačného príspevku zahrnuli.

Nedostali ani COVID príplatok

„Vodiči dopravnej zdravotnej služby a záchrannej zdravotnej služby doteraz nedostali prisľúbený 350-eurový bonusový covidový príplatok. Ide pritom o skupinu menej príjmových zamestnancov v zdravotníctve. Všetky kompetentné štátne orgány ako ministerstvo zdravotníctva a financií nám prisľúbili, že sa vecou budú zaoberať,“ uviedol predseda ADZS Michal Bahelka.

To, že vodičov pri výbere profesií pre stabilizačný príspevok opäť vynechali, považuje za veľmi zlé a krátkozraké rozhodnutie. Podľa neho sa tak opakuje situácia spred roka, kedy rovnako vláda „zabudla“ na vodičov sanitiek pri schvaľovaní takzvanej covidovej odmeny. Tú, aj napriek viacerým verejným prísľubom ministerstva, vodiči sanitiek stále nedostali.

Na vodičov sanitiek sa zabudlo

Vláda schválila pre všetkých zdravotníckych pracovníkov v ústavných zdravotníckych zariadeniach a v ambulanciách záchrannej zdravotnej služby stabilizačný príspevok vo výške 5 000 eur. Medzi 24 zdravotníckymi profesiami v nemocniciach či záchrankách, ktoré majú na príspevok nárok, sú napríklad aj nutriční terapeuti, oční optici, dentálni hygienici či logopédi.

„Vodiči sanitiek, ktorí riskujú zdravie v prvej línii a sú rovnako preťažení ako iní zdravotnícki pracovníci, však v zozname chýbajú,“ upozornila ADZS. Dopravné aj záchranné zdravotné služby spolu evidujú približne 1 200 vodičov, dopravná zdravotná služba mesačne prepraví v rámci Slovenska zhruba 150-tisíc pacientov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal Bahelka
Firmy a inštitúcie ADZS Asociácia dopravnej zdravotnej službyMZ Ministerstvo zdravotníctva SR