Verejnosť lynčuje Cibulkovú za prednostné očkovanie. V systéme je chyba, nikto si ju však nepripúšťa

COVID 19: Prvé očkovanie na Slovensku
Banskobystrický kraj hľadá lekárov do očkovacích centier. Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran

Verejnosť od víkendu žije činom bývalej slovenskej tenistky Dominiky Cibulkovej, ktorá sa spolu so svojím manželom Michalom Navarom nechala prednostne zaočkovať proti ochoreniu COVID-19. Podarilo sa jej to vďaka pochybeniu zo strany zamestnanca očkovacieho centra v Univerzitnej nemocnice Bratislava.

Cibulková sa na sociálnej sieti obhajuje, že nevedela, že v tomto období sa očkuje len zdravotnícky personál, ktorý prichádza do kontaktu s rizikovými skupinami obyvateľstva. Keďže tenistka nepatrí medzi pracovníkov kritickej infraštruktúry, nemala na očkovanie nárok.

Kritika sa zniesla aj na Ministerstvo zdravotníctva SR, ktoré však zlyhanie systému odmieta. Podľa slov hovorkyne rezortu Zuzany Eliášovej rovnako ako verejnosť považujú jej správanie za absolútnu neúctu voči všetkým zdravotníkom, ktorí už mesiace bojujú v prvej línii.

Kritika zo všetkých strán

Cibulkovej čin, ako aj systémovú chybu ostro skritizoval premiér Igor Matovič (OĽaNO). Pridali sa však aj ďalšie verejne známe osobnosti, medzi nimi napríklad riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková. Na svojej sociálnej sieti napísala, že to nie je len o Cibulkovej.

„Chýbajúce pravidlá a fakt, že zodpovední nie sú schopní vynucovať ich dodržiavanie, otvára obrovský priestor pre korupciu a nový trestný čin prikrmovania,“ myslí si Petková a upozorňuje, že zlé nastavenie systému môže spôsobiť rozbehnutie čierneho obchodu s vakcínami.

Na nedostatky nastavenia systému nahlasovania sa zdravotníkov, ktorí majú záujem o očkovanie vakcínou proti COVID-19 upozornil aj Martin Smatana, bývalý riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky na ministerstve zdravotníctva.

Chyba v systéme?

„Nahlasovanie na očkovanie prebieha cez online portál, kde sa uvádza, či je človek zdravotník a uvádzajú sa jeho osobné údaje. Bol som v tom, že tie údaje sa verifikujú,“ komentuje Smatana a poukazuje na to, že zrejme existujú dva systémy čakacích listín.

Jeden, ktorý je súčasťou systému Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI), zrejme spĺňa všetky kritéria podľa nariadení autorít. Druhý si však podľa toho, čo sa stalo v prípade Cibulkovej, vytvárajú paralelne samotné nemocnice.

Ako ďalej Smatana tvrdí, každému dopraje vakcínu. „Len keď je vakcín málo, zdravotníci sú v ohrození a ľudia denne zomierajú v desiatkach, tak sa toto nesmie stávať,“ dodáva na záver.

Rozdelené kompetencie

Poskytovanie informačného systému pre objednávanie záujemcov, ktorí sú v skupine určenej rezortom zdravotníctva, je v kompetencii NCZI, samotné očkovanie je však v kompetencii vakcinačných centier.

„Prihlasovanie je v tomto čase povolené len vybranej skupine osôb, ktoré pred očkovaním musia preukázať, že do tejto skupiny patria. Toto má byť overené priamo vo vakcinačnom centre,“ uviedla hovorkyňa Veronika Beňadiková.

Aj minister Marek Krajčí (OĽaNO) na tlačovej konferencii v pondelok večer uviedol, že táto chyba bola spôsobená tým, že sa očkovací systém iba rozbiehal. „Zavedený systém je relatívne dobrý,“ bráni sa šéf rezortu zdravotníctva kritike.

Nemocnice nenabehli na objednávkový systém

Jediný problém vidí v tom, že nemocnice, ktoré boli zapojené do projektu pilotného očkovania, nenabehli na objednávkový systém. Ten je prísne regulovaný na základe nimi definovaných kapacít a je elektronický.

Tieto nemocnice boli inštruované, aby očkovali len svojich zdravotníkov. Teraz už musia všetci zoznamy očkovaných odovzdávať naspäť NCZI, ktoré ich následne preklopí do systému prepojeného s COVIDpassmi.

Otázne je, čo urobili kompetentní s tým, aby sa viac niekto pri očkovaní nepredbiehal. Ministerstvo zdravotníctva prisľúbilo portálu odpovede na otázky, aký majú plán na zlepšenie systému a či našli aj iné pochybenia v iných nemocniciach. Nateraz ich však nezaslalo.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dominika CibulkováIgor MatovičMarek KrajčíMartin SmatanaMichal NavaraVeronika BeňadikováZuzana EliášováZuzana Petková
Firmy a inštitúcie IZP Inštitút zdravotnej politikyMZ Ministerstvo zdravotníctva SRNadácia Zastavme korupciuNCZI Národné centrum zdravotníckych informácií