V USA schválili druhú tabletu proti koronavírusu, liečivo od Pfizer má byť efektívnejšie

Tabletka, koronavírus
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA) vo štvrtok povolil druhú tabletu proti ochoreniu COVID-19, čím sprístupnil ďalší ľahko použiteľný liek v boji proti stúpajúcej vlne infekcií novým variantom koronavírusu omikron.

Menej významná úloha pilulky

Správa o schválení liečiva od spoločnosti Merck Sharp & Dohme prichádza deň po tom, čo FDA vydal kladné stanovisko k použitiu tablety od konkurenčnej firmy Pfizer. Práve tento prípravok sa pravdepodobne stane prvou voľbou pri liečbe koronavírusu vzhľadom na vyššiu efektivitu a miernejšie vedľajšie účinky, informuje agentúra AP.

Viac o téme: Koronavírus

Pilulka spoločnosti Merck preto asi bude mať v boji s pandémiou menej významnú úlohu, než sa predpokladalo ešte pred niekoľkými týždňami. Jej schopnosť odvrátiť závažný priebeh ochorenia je omnoho menšia, než bolo pôvodne oznámené. Sprievodný leták k lieku bude tiež obsahovať varovanie pred závažnými rizikami vrátane možnosti vzniku vrodených vád.

Liek od Pfizeru znížil počet hospitalizácií

Spoločnosť Pfizer odkazujúc na výsledky svojej štúdie tvrdí, že jej liek medzi vysoko ohrozenými dospelými ľuďmi znížil počet hospitalizácií a úmrtí o zhruba 89 percent, ak ho podali krátko po objavení sa prvých príznakov ochorenia COVID-19.

Minulý týždeň zase spoločnosť informovala o separátnych laboratórnych testoch, ktoré podľa nej ukázali, že tableta si zachováva silný účinok aj proti variantu omikron.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie FDA Úrad pre kontrolu potravín a liečivMerck Sharp & DohmePfizer