Čekan si cení úspešnú spoluprácu s Biomedicínskym centrom SAV pri vývoji RT-PCR testov, odovzdal mu 339-tisíc eur

PREMIÉR: Rokoval s odborníkmi na COVID 19
CEO spoločnosti MultiplexDX Pavol Čekan. Foto: Archívne, SITA/Alexandra Čunderlíková

Spoločnosť MultiplexDX tento týždeň odovzdala Biomedicínskemu centru Slovenskej akadémie vied (SAV) symbolický šek na 339 348,80 eura. Ide o podiel na tržbách z predaja RT-PCR testov vyvinutých spoločnosťou MultiplexDX, ktorých presnosť validovalo práve Biomedicínske centrum SAV. Podľa oboch partnerov ide o ukážku, akým spôsobom by mal súkromný a verejný sektor v rámci výskumno-vývojových projektov spolupracovať.

Viac o téme: Koronavírus

Spolupráca oboch výskumných tímov od začiatku pandémie priniesla do tejto chvíle deväť RT-PCR testov a jeden LAMP-test. „Úspech každého výskumného projektu je úspechom celého tímu, ktorý sa na ňom podieľal. Aj preto sme už na začiatku spolupráce ponúkli kolegom z Biomedicínskeho centra SAV priamy podiel na budúcich tržbách z predaja našich testov,” vysvetlil CEO spoločnosti Pavol Čekan.

Úlohou tímu v SAV bolo validovať, teda overiť presnosť testov vyvinutých v laboratóriách MultiplexDX. „Ako vedecká inštitúcia sa venujeme predovšetkým základnému výskumu ochorení, ktorého výsledkom je iba výnimočne produkt bezprostredne použiteľný v praxi. Aj preto je spolupráca s MultiplexDX na vývoji ich testov veľmi dobrým príkladom obojstranne prospešnej spolupráce akademického a súkromného sektora,” dodala riaditeľka Biomedicínskeho centra SAV Silvia Pastoreková.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pavol ČekanSilvia Pastoreková
Firmy a inštitúcie Biomedicínske centrum SAVMultiplexDX