V Bratislave sa vyskytol ďalší prípad osýpok u 18-mesačného dieťaťa

osýpky
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

V Bratislave 27. februára zaznamenali ďalší potvrdený prípad osýpok u 18-mesačného dieťaťa. Dieťa, ktoré bolo hospitalizované, nebolo očkované prvou dávkou očkovacej látky proti osýpkam, mumpsu a ružienke (MMR) pre dočasné zdravotné kontraindikácie a je bez cestovateľskej anamnézy. V tlačovej správe o tom informoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Vyšetrovanie stále pokračuje

Regionálny ÚVZ v Bratislave začal bezodkladne epidemiologické vyšetrovanie, pričom spolupracuje s ošetrujúcim lekárom dieťaťa. Úrad kontaktoval rodičov detí, ktoré sa nachádzali v čakárni lekára v čase prítomnosti dieťaťa s osýpkami a zabezpečil protipandemické opatrenia.

Ako uviedol ÚVZ SR, epidemiologická súvislosť s predchádzajúcimi potvrdenými prípadmi osýpok sa zatiaľ nepreukázala, no vyšetrovanie stále pokračuje.

„V Bratislave sme od začiatku roka 2023 celkovo potvrdili tri laboratórne potvrdené prípady osýpok u detí. Deti pre ich nízky vek, respektíve zdravotné kontraindikácie neboli ešte proti MMR zaočkované,“ uviedol úrad s tým, že vzhľadom na pohyb osôb medzi krajinami a pokles zaočkovanosti v SR na krajskej a okresnej úrovni pod 95 percent, nie je vylúčené zavlečenie a šírenie osýpok na území SR. Úrad uviedol, že môžu vznikať malé ohniská nákaz.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Pravidelné povinné očkovanie

Podľa úradu je potrebné zdôrazňovať rodičom význam pravidelného povinného očkovania nielen proti MMR.

„Pravidelné povinné očkovanie detí sa vykonáva podľa aktuálneho očkovacieho kalendára. V súčasnosti sa na Slovensku proti osýpkam, mumpsu a ružienke používa trojzložková očkovacia látka. Prvá dávka očkovacej látky sa podáva v 15. až 18. mesiaci veku dieťaťa, druhá dávka sa podáva v piatom roku života,“ vysvetlil ÚVZ SR.

V roku 2019 boli potvrdené osýpky na východnom Slovensku, keď bolo zaznamenaných 318 prípadov. Podľa informácií úradu bola najvyššia vekovo-špecifická chorobnosť hlásená vo vekovej skupine detí do jedného roka.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR