Útvar hodnoty za peniaze radí, ako investovať v zdravotníctve. Dôležité sú jasne stanovené priority

Peniaze, zdravotníctvo
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Investície v zdravotníctve je potrebné plánovať na základe jasne stanovených priorít. Na sociálnej sieti na to uviedol Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP). Keďže projekty sa pripravujú dlho a nedajú sa financovať všetky naraz, podľa analytikov potrebujeme vedieť, v akom poradí sa do nich pustiť.

Ministerstvo zdravotníctva SR by podľa ÚHP malo pomenovať investičné priority na základe postavenia nemocníc v rámci národnej siete a technického stavu infraštruktúry. Národnú sieť už pozná.

Optimalizácia siete nemocníc

O technickom stave vie do určitej miery z predložených projektov, zatiaľ však chýba celkový obraz pre všetky nemocnice,“ tvrdia analytici ÚHP.

Ministerstvo zdravotníctva by podľa analytikov malo zabezpečiť súlad pripravovaných projektov s prebiehajúcimi reformami a podľa nich projekty priorizovať. V prípade nemocníc je to hlavne reforma s názvom Optimalizácia siete nemocníc. Väčšina projektov bola pripravená pred jej zverejnením začiatkom tohto roka.

Nemocnice vplyv reformy počítali na základe čiastkových zverejnených informácií, preto by bolo vhodné súlad opätovne otestovať,“ upozorňuje ÚHP.

Pripravované projekty

Rozsah pripravovaných projektov má podľa ÚHP zodpovedať potrebe. Navrhované úspory v hodnoteniach podľa analytikov vyplývali najmä z úpravy rozsahu a majú viesť k efektívnejšiemu využívaniu lôžok.

To je aj cieľom optimalizácie siete nemocníc. Počet lôžok sa podľa analytikov určuje na základe predpokladaného množstva výkonov, ktoré boli vo viacerých projektoch nerealistické.

Rezort zdravotníctva by mal podľa analytikov ÚHP vypracovať jednotnú metodiku na analýzu nákladov a prínosov. Modernizácie nemocníc podľa nich majú veľa spoločenských prínosov, ktoré nie sú vyčíslené – kvalitnejšia starostlivosť, vyšší komfort pre pacientov aj personál či izby v lepšom štandarde. „Ich vyčíslenie umožní lepšie porovnávať projekty medzi sebou,“ dodáva ÚHP.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRÚHP Útvar hodnoty za peniaze