Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku spustila urgentný príjem druhého typu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ÚVN SNP Ružomberok
Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok. Foto: www.facebook.com

V ružomberskej Ústrednej vojenskej nemocnici (ÚVN) funguje urgentný príjem druhého typu. Ako informovala hovorkyňa ÚVN Petra Dišková, nemocnica uviedla nové pracovisko do prevádzky ako prvá v regiónoch Oravy a Liptova.

„ÚVN je jedným z najväčších poskytovateľov zdravotnej starostlivosti nielen v spádovej oblasti Liptova a Oravy, ale aj širšieho okolia. Náš urgentný príjem druhého typu pre dospelých bude poskytovať pacientom rýchlu a komplexnú zdravotnú starostlivosť na jednom mieste,“ uviedol primár urgentného príjmu Milan Frátrik.

Urgent bol v testovacej prevádzke

„V priebehu posledných dvoch rokov nemocnica zabezpečila potrebné materiálno-technické a prístrojové vybavenie nového urgentu. Len do prístrojového vybavenia nemocnica investovala takmer 230-tisíc eur. Celkové náklady na urgentný príjem, vrátane stavebných úprav, vybavenia informačnými technológiami, prípravy zázemia pre poľnú nemocnicu a vybavenia inventárom, predstavujú sumu 376-tisíc eur,“ konkretizovala investíciu do nového oddelenia Dišková.

Od vlaňajšieho septembra bol urgentný príjem v testovacej prevádzke formou rozšírenej ambulancie traumatológie a od marca testovaciu prevádzku rozšírili na sedem dní v týždni, 24 hodín denne.

„Prejdú cez neho všetky diagnózy s výnimkou detských. Detskí pacienti pôjdu priamo do ambulancie Ústavnej pohotovostnej služby v areáli na Považskej ulici,“ priblížila hovorkyňa nemocnice.

Využili už vybudované priestory

ÚVN pre nové oddelenie urgentného príjmu využila už v minulosti vybudované priestory, ktoré mali slúžiť pre urgent. Podľa riaditeľa Petra Vaněka nemocnica spĺňala legislatívou stanovené priestorové požiadavky na zhruba 90 percent.

„Cena výstavby chýbajúcich ambulantných priestorov bola odhadnutá na približne 2 až 3 milióny eur. Z dôvodu úspory finančných prostriedkov sme požiadali Ministerstvo obrany SR ako zriaďovateľa a hlavného lekára Ozbrojených síl SR Vladimíra Lengvarského o poskytnutie voľných kapacít poľnej nemocnice na to, aby doplnila chýbajúce priestory v zmysle platnej legislatívy,“ upresnil Vaněk s tým, že je treba vyvinúť maximálne úsilie na dostavbu chýbajúcich priestorov.

Časť priestorov nového oddelenia, ktoré je situované v takzvanej poľnej nemocnici, bude slúžiť ako zázemie pre lekárov a sestry, a bežní pacienti do nich vstupovať nebudú.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Milan FrátrikPeter VaněkPetra Dišková
Firmy a inštitúcie ÚVN Ružomberok Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok