Univerzitná nemocnica Bratislava môže čerpať eurofondy, za milióny eur nakúpi prístroje a zmodernizuje priestory

UNB Kramáre
Foto: vZdravotnictve.sk

Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) môže vďaka projektu Integrovaný regionálny operačný program (IROP), ktorý predstavuje pomoc z fondov EÚ, vôbec prvýkrát čerpať eurofondy v hodnote až 18,5 mil. eur.

Ako informovala hovorkyňa nemocnice Eva Kliská, časť prostriedkov už bola využitá na nákup prístrojového vybavenia a modernizáciu priestorov.

Jedinečná príležitosť

Od nástupu nového vedenia UNB postupne od polovice minulého roka do nemocnice prichádzajú prvé prístroje.

„Medzi moje priority v rámci skvalitnenia poskytovania zdravotnej starostlivosti patrí aj efektívne čerpanie eurofondov. Tento projekt považujem za jedinečnú príležitosť pre masívnu obnovu prístrojového vybavenia a tiež vybudovania nových, moderných priestorov, ktoré budú slúžiť pacientom a kvalita zdravotnej starostlivosti sa aj týmto posunie opäť o level vyššie,“ poznamenal riaditeľ UNB Alexander Mayer.

Z eurofondov plánujú nakúpiť takmer dvetisíc prístrojov a vybudovať nové moderné a multifunkčné operačné sály.

Vyhodnocujú už ponuky

„Na jednotlivých pracoviskách najväčšej slovenskej nemocnice už pribudli nové, moderné prístroje, ktoré sú nevyhnutné pri modernizácii a skvalitňovaní starostlivosti o pacientov,“ priblížila hovorkyňa.

V súčasnosti tiež prebieha vyhodnocovanie ponúk v súťaži verejného obstarávania na vybudovanie spondylochirurgie, nákup anesteziologických prístrojov a tiež defibrilátorov v hodnote viac ako 10,5 mil. eur.

Počas niekoľkých týždňov budú do nemocnice dodané operačné mikroskopy, vyšetrovacie jednotky a tiež zubolekárska zostava, ktorá bude súčasťou prístrojovej obnovy na Klinike ústnej, čeľustnej a tvárovej chirurgie v Nemocnici Ružinov. Všetky tieto prístroje sú v hodnote takmer milión eur.

Zmodernizovať chcú všetky pracoviská

„V mesiaci január budú vyhlásené ďalšie súťaže na verejné obstarávanie v hodnote viac ako 5,69 mil. eur do ktorých spadajú endoskopické prístroje, sterilizačná technika, RTG prístroje, ale aj zariadenie kuchyne,“ dodala Kliská.

V najbližších týždňoch pribudnú na pracoviská novorodeneckých oddelení UNB nové resuscitačné lôžka pre novorodencov a na gynekologické kliniky zase hybridné pôrodné lôžka.

„Veríme, že takto postupne zmodernizujeme všetky pracoviská v našej nemocnici a zefektívnime tak nielen prácu našich zdravotníkov, ale benefitovať z tejto investície budú predovšetkým naši pacienti,“ uzavrel Mayer.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander MayerEva Kliská
Firmy a inštitúcie UNB Univerzitná nemocnica Bratislava