Tatiana Hrindová sa vzdala funkcie ministerskej sestry

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
MZ
Foto: SITA / Marko Erd

Riaditeľka odboru ošetrovateľstva na ministerstve zdravotníctva Tatiana Hrindová sa vzdala funkcie. Pre portál vZdravotnictve.sk to potvrdila hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová.

„Ministerstvo zdravotníctva rešpektuje osobné rozhodnutie T. Hrindovej o ukončení pracovného pomeru na pozícii riaditeľky odboru ošetrovateľstva – takzvanej ministerskej sestry,“ uviedla.

Ako dodala, táto pozícia bude následne obsadená uchádzačkou/uchádzačom, ktorý vzíde z výberového konania.

Minister zdravotníctva už oslovil listom komoru sestier a pôrodných asistentiek, aby navrhli do výberového konania potenciálne uchádzačky/uchádzačov o túto pozíciu.

„Rezort zdravotníctva považuje zriadenie odboru ošetrovateľstva, ktorý sa podieľal a podieľa na príprave mnohých opatrení zlepšujúcich pracovné podmienky sestier, za systémové opatrenie. Sme presvedčení, že odbor ošetrovateľstva má dôležité postavenie pri riešení problematiky sestier a disponuje dostatočnými kompetenciami na to, aby tvoril a pripravoval opatrenia v prospech sestier,“ uzavrela Eliášová.

Chýbali jej kompetencie

Ministerstvo neuviedlo dôvody, pre ktoré sa Hrindová rozhodla odísť. So samotnou riaditeľkou odboru sa nepodarilo spojiť.

O nespokojnosti ministerskej sestry hovorila v piatok Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA). Ako uviedla prezidentka komory Iveta Lazorová, ministerská sestra podliehala vedúcemu odboru zdravotnej starostlivosti a ten ešte štátnej tajomníčke ministerstva. „Tomu úmerné sú aj jej kompetencie,“ skonštatovala Lazorová.

Ďalším problémom podľa nej bolo, že na ministerstve prevláda medicínsky pohľad na zdravotnú starostlivosť. V takom prostredí je tak podľa Lazorovej ťažké presadzovať zmeny v ošetrovateľstve.

„Ak ministerská sestra nemá kompetencie rozhodovať, veci ležia niekde na stole a čakajú, kedy si ich niekto všimne,“ zhrnula Lazorová. Ako príklad uviedla, že SKSaPA poukazovala na nedostatočné vzdelanie niektorých ľudí na vedúcich pozíciách v odbore ošetrovateľstva niektorých nemocníc či ďalších inštitúcií. Hrindová sestry podporila, ale ministerstvo túto vec neriešilo.

Prezidentka SKSaPA vyjadrila nádej, že sa na pondelňajšom stretnutí komory s Hrindovou a ministrom situácia s nedostatočnými právomocami ministerskej sestry pohne dopredu. „V opačnom prípade máme právo si myslieť, že tento odbor bol zriadený len preto, aby sa povedalo, že sa vyšlo sestrám v ústrety, v reáli však nemá žiadne kompetencie,“ uzavrela Lazorová.

Vydržala rok a pol

Odbor ošetrovateľstva obnovili na ministerstve zdravotníctva 15. júna 2016. Od augusta na jeho čelo nastúpila Hrindová. V jej kompetencii mala byť tvorba vecných podkladov pre návrhy zákonov a iných právnych predpisov v oblasti zdravotnej starostlivosti so zameraním na ošetrovateľskú starostlivosť.

Riešiť mala tiež zavádzanie a hodnotenie štandardov ošetrovateľskej praxe a pôrodnej asistencie, či tvorbu kompetencií rozsahu praxe pre zdravotnícke povolania sestra, pôrodná asistentka, zdravotnícky asistent, a iné povolania.

Na starosti mala mať aj komunikáciu a spoluprácu so stavovskými organizáciami v zdravotníctve, s hlavnými odborníkmi v jednotlivých zdravotníckych povolaniach, so samosprávnymi krajmi pri zabezpečovaní zdravotnej starostlivosti.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tatiana Hrindová
Firmy a inštitúcie SKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek