Súkromní lekári o reforme ambulantnej sféry: Musíme si priznať, bude to drahé

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
ZDRAVOTNÍCTVO: Čakáreň v Nemocnici Ružinov
Prázdna čakáreň s oznamom v Nemocnici Ružinov po odporúčaní nenavštevovať lekárov osobne ministerstvom zdravotníctva SR. Bratislava 9. marec 2020. Foto: SITA/Branislav Bibel

Ministerstvo zdravotníctva SR pripravuje reformu, ktorá by mala vyriešiť niekoľko dlhodobých problémov v poskytovaní ambulantnej zdravotnej starostlivosti. Rezort o nej aktuálne diskutuje s lekárskymi inštitúciami, zástupcami samospráv a poisťovňami.

Reforma by mala riešiť aj jeden z najväčších nedostatkov, s ktorým sa primárna ambulantná sféra musí potýkať, a to je nedostatok lekárov. Oproti ostatným krajinám máme na Slovensku nízky počet praktických lekárov.

Časť z nich navyše čoskoro dovŕši dôchodkový vek alebo už dokonca v dôchodkovom veku je, čo má vplyv aj na dostupnosť kvalitnej zdravotnej starostlivosti. Podľa štátnej tajomníčky Jany Ježíkovej je preto cieľom reformy pritiahnuť do ambulantnej sféry nových lekárov.

Rezort sa chce tiež zamerať na motiváciu medikov, aby neodchádzali za lepšie platenou prácou do zahraničia. Vzniknúť by mali aj nové ambulancie, pričom ministerstvo chce podporiť ich otváranie práve v najkritickejších regiónoch.

Sľubné plány

K sľubným plánom do budúcna sa pre portál vZdravotníctve.sk vyjadrili odborné lekárske združenia. Zuzana Dolinková, prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov (ZAP), povedala, že ich k rozhovorom o danej problematike zatiaľ nikto neprizval.

ZAP zoskupuje takmer 500 ambulancií všeobecného lekárstva pre dospelých, vyše 400 ambulancií pre deti a dorast a približne 900 špecializovaných ambulancií.

Dolinková aj tak „aktívny prístup ministerstva“ k problémom primárnej ambulantnej starostlivosti, ktoré boli dlhodobo prehliadané a zanedbávané, víta. Reforma by podľa nej mala byť úzko spätá s dobre nastavenou špecializovanou ambulantnou starostlivosťou.

„Dnes však reálne vnímame, že ambulantní špecialisti sú zo strany vedenia rezortu odsúvaní na druhú koľaj. Komplexná a funkčná ambulantná zdravotná starostlivosť je pre štát najlacnejšia a pre pacienta najefektívnejšia,“ vysvetľuje Dolinková.

Všeobecne vyjadrila vieru, že vedenie rezortu bude vo svojich reformných krokoch reflektovať skutočné problémy z praxe a že sa bude opierať o podporu a spoluprácu odbornej obce. Pripomenula tiež, že bude následne nutné získať aj politickú podporu.

Skeptický pohľad

Asociácia súkromných lekárov (ASL) SR sa k oznámeným reformným krokom stavia skepticky. Podľa prezidenta asociácie Mariána Šótha je stav prednemocničnej zdravotnej starostlivosti katastrofálny, na čo ASL už aspoň 10 rokov upozorňuje.

„O nových ambulanciách sa tiež hovorí dlho, ale stále je to len v štádiu deklarácie možného zámeru, nie realizácie. Na uskutočnenie takého projektu treba rozhodne viac,“ upozorňuje Šóth a ďalej vymenúva všetky problémy, ktoré s týmto cieľom súvisia.

V prvom rade je podľa jeho slov nutné nájsť personál, a to je najväčší problém. Na to, aby mladí ľudia chceli absolvovať najťažšie a najdlhšie štúdium musia mať motiváciu a tú dosiahnu len tak, ak bude mať štát zdravotníckych pracovníkov v úcte.

„Budovanie dobrého mena trvá dlho a naša vláda, ako aj tie predchádzajúce, išli v opačnom smere, bez systémových krokov a bez dostatočnej podpory zdravotníctva,“ kritizuje Šóth doterajšie aktivity v oblasti zdravotníctva.

Financovanie

Ak sa nepodarí do zdravotníctva nasmerovať dostatok financií, aby „bolo na materiál, mzdy a odvody aspoň na úrovni okolitých štátov“, nič neudrží súčasných aj budúcich zdravotníkov doma, myslí si Šóth a dodáva, že „treba budovať systematicky“.

Zdá sa, akoby žiadnu reforma v zdravotníctve nebolo možné dotiahnuť do konca. Od vzniku Slovenskej republiky sa na poste ministra tohto rezortu vystriedalo už 16 ľudí. Každý predložil svoj návrh zmien, no máloktorému sa ich podarilo dotiahnuť do konca.

„V súčasnosti predstavilo ministerstvo plán obnovy a reformu ambulancií, oba projekty sú nové. Prepadá ma obrovská skepsa, keďže sme už mali 27 projektov, zákon o stratifikácii nemocníc a ako sa menili ministri, tak sa menia aj názvy a projekty,“ upozorňuje Šóth.

Sme unavení a sklamaní

Ak by sa odborníci na ministerstvo ustálili, tak by minister aj jeho ďalší nástupcovia pokračovali v spoločnom diele a boli by určite schopní robiť efektívnejšie zmeny. Rezort však musí podľa Šótha začať od seba, vytvárať pozitívne zmeny a stimuly pre ľudské zdroje.

Takto jediné, čo ostáva nemenné aj po zmene ministra je úbytok ambulancií a personálu. „Sme unavení a sklamaní. Zdravotníctvo nie je výrobná sféra, je to služba, za ktorú musíme zaplatiť,“ pripomína prezident ASL.

Podľa Šótha si musíme priznať, že to bude drahé. Vždy treba najprv zainvestovať bez očakávaného skorého návratu investície. „Tá, samozrejme, príde. Ale až postupom času v podobe zdravších a spokojnejších obyvateľov,“ dodal na záver.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jana JežíkováMarián ŠóthZuzana DolinkováZuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie ASL SR Asociácia súkromných lekárov Slovenskej republikyMZ Ministerstvo zdravotníctva SRZAP Zväz ambulantných poskytovateľov