ŠÚKL upozorňuje na nelegálny predaj liekov na internete

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lieky
Foto: Morguefile.com

Internetová lekáreň RU-486 nemá povolenie a ponúka lieky na predpis či neregistrované lieky.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) upozorňuje, že zaevidoval podnety na webovú stránku RU-486, ktorá ponúka aj lieky viazané výlučne na lekársky predpis a lieky, ktoré nie sú registrované v SR.

„Predmetné lieky sú neznámeho pôvodu a nespĺňajú požiadavky zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach. Štátny ústav pre kontrolu liečiv tak nemôže zaručiť ich kvalitu, účinnosť a bezpečnosť,“ varuje ústav.

Ponúkajú potratovú tabletku

Spomínaná web stránka nie je legálnou online lekárňou, ktorá by bola registrovaná ako verejná lekáreň alebo výdajňa zdravotníckych pomôcok prevádzkujúca internetový výdaj.

Pri nákupe liekov z neoverených a neschválených zdrojov hrozí dodanie falšovaných alebo nekvalitných liekov, ktoré neobsahujú to, čo deklarujú, naopak, môžu obsahovať zdraviu škodlivé látky a ich užitie môže viesť k výraznému poškodeniu zdravia pacienta, upozorňuje ŠÚKL.

Lekáreň, na ktorú upozorňuje ústav, ponúka tzv. potratové tabletky, antikoncepciu i tehotenské testy. Kontaktné adresy má uvedené v Rakúsku a Taliansku. E-mailový kontakt sú schránky na verejných mailových serveroch.

Ako si overiť legitimitu lekárne

Legitimitu internetovej lekárne si možno overiť jednoduchým kliknutím na tzv. spoločné logo na jej stránke. Spoločné logo pre internetový výdaj liekov sa skladá z grafického obrazca s vlajkou štátu, v ktorom má daný subjekt povolenie na činnosť. Pod logom je uvedený text „Kliknutím overte legálnosť týchto webových stránok“ v domácom jazyku.

Legalna_lekaren.jpg

Budú automaticky presmerovaní na webovú stránku liekovej agentúry daného členského štátu, na ktorej sa nachádza zoznam všetkých subjektov oprávnených ponúkať predaj liekov na diaľku. V zozname si pacient vyhľadá daný subjekt, aby sa ubezpečil, že uvedená lekáreň realizuje internetový výdaj v zmysle platných právnych predpisov, resp. povolenia.

V prípade, že pacient danú lekáreň v zozname nenájde, neodporúča sa pacientom pokračovať ďalej v nákupe. Zoznam subjektov vykonávajúcich internetový výdaj je na stránke ŠÚKL.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ŠÚKL Štátny ústav pre kontrolu liečiv