Strašiak rodičov mladších detí sa vracia opakovane. Ako účinne bojovať proti všiam?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Vlasy
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Nakoľko sa vyskytli v našej materskej či základnej škole vši, poprosíme vás o skontrolovanie vlasov vašich ratolestí. Prípadne o preventívne umytie vláskov šampónov na to určeným. Toto je oznam, s ktorým sa rodičia hlavne menších detí stretávajú pravidelne.

V lekárňach je však za posledných 60 dní masívny nárast záujmu o prípravky proti všiam a hnidám. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka zákazníci cez internetovú lekáreň mojalekaren.sk nakupujú tieto produkty 2,5-krát viac. Rodičia sa však nemusia obávať nedostatku prípravkov, lekárne sú predzásobené.

„Slovenskí rodičia v tomto smere nehasia vzniknutý problém, ale riešia prevenciu. Medzi najčastejšie kupované produkty patria repelentné gumičky do vlasov. Tie preskočili záujem o šampóny proti všiam až 9-násobne,“ potvrdzujú lekárnici z Moja Lekáreň.

Dlhé vlasy nie je potrebné strihať

Podľa ich údajov medzi najobľúbenejšie produkty patria spreje, zrejme pre ich rýchlu a jednoduchú aplikáciu.

„Okrem zdravotníckych pomôcok proti parazitom, ako sú šampóny a spreje, radím našim zákazníkom aj zaužívaný recept, akým je vyberanie jednotlivých vší a hníd pomocou hrebeňa,“ hovorí farmaceutka Pavla Horáková.

Práve kovové hrebene na odstraňovanie vší a hníd, patria do prvej trojky obľúbených bojovníkov proti nepríjemným návštevníkom prevažne detských vlasov.

Kedysi rodičia deťom strihali dlhé vlasy, dnes to už nie je podľa odborníčky potrebné. „Ak vši a hnidy rodičia Vyčesávajú, je dobré na dlhé vlasy naniesť kondicionér, ktorý prečesávanie veľmi uľahčí. Do dlhých vlasov je Vhodné použiť aj tekuté produkty proti parazitom,“ zdôrazňuje Horáková.

Prírodný tip

Odborníčka na prírodnú medicínu v internetovej lekárni Moja Lekáreň, Kamila Horníčková, v prípade urgentnej pomoci odporúča tip, ktorý je podľa nej okamžite dostupný v každej slovenskej domácnosti:

„Zmiešame 100 ml oleja so 100ml vodky (min. 42%) alebo slivovice. Zmes dôkladne aplikujte do vlasovej pokožky a do celej dĺžky vlasov, aby boli vlasy úplne pokryté. Následne zabaľte vlasy na hlave potravinárskou fóliou a nechajte približne jednu hodinu pôsobiť. Potom vlasy dôkladne premyte bežným šampónom.”

Takto podľa odborníčky usmrtíme všetky vši aj hnidy okamžite, dostupnou cestou. Následne je z vlasov dôležité vyčesať mŕtve vši aj hnidy.

Tri dcéry a hodiny vyčesávania

Všeobecne sa vši vyskytujú vo zvýšenej miere skôr v zimnom ako v letnom období. Dôvodom je používanie čiapok, šálov a ich vzájomná výmena, resp. dotyk zaveseného odevu. Vši sa prenášajú pri osobnom kontakte, preto sa deti môžu nakaziť veľmi rýchlo, často aj za jeden deň, napríklad pri hraní. „Bolo obdobie, kedy sme mali v domácnosti vši aj mesiac,“ hovorí otec troch dcér.

„Vždy keď sme si mysleli, že sme z toho vonku, najmladšia ich doniesla znova a kolotoč aplikácie a vyčesávania začal opäť. Naučili sme sa mať prípravky neustále doma a používať ich aj preventívne. Pamätám si, že keď bolo najhoršie, zavolal som si na pomoc mamu a kamarátku a vyčesávali sme hodiny,“ hovorí dnes už s úsmevom rozvedený otec.

Čo sa týka prenosu niektorého infekčného ochorenia, vši nie sú hrozbou. Zavšivenie však sprevádzajú mimoriadne nepríjemné pocity – najmä úporné svrbenie na hlave, ktoré najmä menšie deti riešia intenzívnym škrabaním. Tým si však môžu spôsobiť poranenie na pokožke hlavy s následnou bakteriálnou infekciou a hnisaním. Zbavenie sa vší trvá približne 14 dní, prípravok na vši odstráni vši ihneď, ale ešte zostávajú hnidy, a to trvá približne dva týždne, kým sa zlikvidujú úplne.

Určite netreba zabudnúť na:

  • dôkladné vypranie posteľnej bielizne,pri čo najvyššej teplote, aj ju vyžehlite
  • dezinfekcia predmetov osobnej potreby – hrebeňov, kief na vlasy, sponiek, čeleniek, aj hračiek

A i keď je celková dezinsekcia prostredia pri pedikulóze neúčinná, pretože voš hlavová mimo hostiteľa neprežíva, zamedzíme tým opätovnému zanášaniu vší do vlasov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia