Slovensko je už v druhej fáze z troch v súvislosti s omikronom. Čakanie na PCR test sa preto môže predĺžiť

COVID 19: Plošné testovanie v okrese Nitra
Foto: archívne, SITA/Martin Havran.

Slovensko sa podľa iniciatívy Veda pomáha – COVID-19 nachádza v druhej fáze z troch v rámci šírenia variantu omikron. Očakávaný denný dopyt po PCR testoch môže atakovať hranicu vyše 100 000 a čakanie na vyšetrenie môže trvať viac ako 5 dní.

Viac o téme: Koronavírus

Uviedli to zástupcovia iniciatívy v tlačovej správe k testovaniu obyvateľstva na Slovensku. Ďalej v tejto fáze hrozí neotestovanie osôb z rizikových skupín, čo môže viesť k hospitalizácii pacientov vo vážnych stavoch.

Prednosť by mali mať ľudia z rizikových skupín

Iniciatíva predpokladá nápor na antigénové testovanie s tým, že podľa matematika Richarda Kollára kapacity mobilných odberových jednotiek nebudú postačujúce a obmedzené budú pravdepodobne aj možnosti testovania v súkromných laboratóriách.

Veda pomáha preto považuje za dôležité uprednostniť testovanie ľudí z rizikových skupín, vysvetľovať primárne príznaky ochorenia detailnejšie s ohľadom na možnosť súbežného šírenia variantu delta, a tiež odporúča špecifikovať, za akých podmienok treba ľudí testovať PCR testami a kedy uprednostniť antigénové testy. Zvažovať treba aj využitie techniky zvanej Flow Chart, ktorú aplikovali v zahraničí.

Odber z ústnej dutiny aj hrdla

Pokiaľ ide o vyšetrenie PCR testom, iniciatíva odporúča robiť odber aj z ústnej dutiny alebo hrdla, ďalej zásobiť centrálne príjmy nemocníc, pohotovosti a triážne centrá dostatkom respirátorov, a tiež navrhuje, aby priestory v čakárňach, kde ľudia nemusia mať dostatočne chránené horné dýchacie cesty, boli lepšie chránené. Tým sa môže zabrániť šírenie infekcie v čakárňach.

Odporúčajú uznávať aj antigénový test

Združenie ďalej odporúča dočasne uznávať pozitívny a dostatočne citlivý antigénový test vykonaný v certifikovanej mobilnej odberovej jednotke alebo u lekára ako dôkaz prekonania ochorenia, ktorý by bol platný podobne ako výsledok PCR testu.

Ďalej navrhuje zabezpečiť dostatok citlivých antigénových samotestov, napríklad pre zariadenia sociálnych služieb, väznice a iné štátne inštitúcie. Na centrálnych príjmoch a v triážnych centrách odporúča vykonávať aj diferenciálne PCR testy na zistenie prítomnosti omikronu a jeho odlíšenie od variantu delta.

Združenie navrhuje uprednostňovať testovanie antigénovými testami, pričom PCR testy navrhuje priorizovať už na konci Fázy I, a to pre vybrané skupiny obyvateľstva podľa vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Iniciatíva Veda pomáha - COVID-19MZ SR Ministerstvo zdravotníctva SR