Slovenská lekárska komora neočakáva, že nová vláda vyrieši všetky problémy. Vymenovala však tie najakútnejšie

Peniaze, zdravotníctvo
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenská lekárska komora (SLK) od novej vlády, ktorá vzíde z parlamentných volieb, neočakáva, že v zdravotníctve vyrieši všetky finančné a legislatívne problémy. Začať by mala tým, že jej súčasťou bude schopný minister zdravotníctva a stanoví si konkrétne a reálne ciele, ktoré chce za štyri roky v zdravotníctve dosiahnuť.

„Mala by dosiahnuť konsenzus na prioritách, ktoré sa nebudú štyri roky meniť podľa aktuálneho politického postoja členov koalície a dohodnúť sa na úlohách a ľahšie riešiteľných problémoch v zdravotníctve v prvom roku,“ uviedla SLK pre agentúru SITA.

Chýbajú lekári

Za akútne problémy lekárska komora považuje nedostatok lekárov v nemocniciach, v ktorých hrozí neplánované obmedzenie činnosti oddelení, ako aj nedostatok lekárov v nemocniciach v tých odboroch, ktoré majú charakter subšpecializácií.

Nový kabinet by mal urýchlene definovať v spolupráci so samosprávnymi krajmi regionálne najviac ohrozené ambulantné odbory, ako aj reálne nastaviť štátny rozpočet na rok 2024 v oblasti zdravotníctva.

Celý zoznam úloh

Za dlhodobejšie úlohy SLK považuje dotiahnuť do úspešného konca zmeny pripravené v predchádzajúcom období, ako je výstavba univerzitnej nemocnice v Martine či zavedenie DRG systému ako úhradového systému pre nemocnice. Nová vláda by mala každoročne reálne nastaviť nový štátny rozpočet s postupným zvyšovaním v každom roku, trvale zvyšovať platby za poistencov štátu, stabilizovať stav lekárov a dosiahnuť konsenzus o riešení problémov zdravotníctva na nasledujúcich desať rokov.

SLK zadefinovala aj trvalé úlohy, a to odstránenie korupcie v zdravotníctve, úplatkárstva medzi lekármi legislatívnymi zmenami, ako aj legislatívnych zásahov mimo medzirezortného pripomienkového konania.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SLK Slovenská lekárska komora