Šanca: Ministerstvo zdravotníctva zlyhalo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Š
Viliam Novotný SITA/Robert Tappert

Podľa Viliama Novotného, predsedu strany Šanca a dlhoročného predsedu zdravotníckeho výboru parlamentu, Ministerstvo zdravotníctva SR na celej čiare zlyhalo, pretože neriadi štátne nemocnice.

Vyplýva to podľa neho z výsledkov kontroly hospodárenia s verejnými prostriedkami a s majetkom v deviatich štátnych príspevkových nemocniciach, ktoré dnes zverejnil Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ).

Podľa kontroly NKÚ dochádzalo v týchto nemocniciach (UN Bratislava, UN Košice, FNsP Prešov, FNsP Žilina, FNsP Banská Bystrica, FN Nitra, FN Trnava, FN Trenčín a FNsP Nové Zámky) v rokoch 2011 až 2015 k opakovanému porušovaniu zákona o rozpočtových pravidlách, zákona o správe majetku štátu, či zákona o verejnom obstarávaní.

Nemocnice neplnili rozpočty schválené ministerstvom zdravotníctva, a s výnimkou FN Nitra sa dlhodobo zadlžovali. Podľa Novotného je táto kontrola dôkazom, že ministerstvo zdravotníctva ako riadiaci orgán štátnych nemocníc na celej čiare zlyhalo.

„Je pre mňa nepochopiteľné, že neexistuje jednotný systém riadenia rozpočtov, sledovania výnosov a nákladov, manažovania pohľadávok a záväzkov. Ak ministerstvo schvaľuje rozpočet nemocnice, ktorá roky schválené rozpočty neplní a ktorý nezodpovedá trendu hospodárenia, je na zlom hospodárení nemocníc priamo spoluvinníkom,“ hovorí Novotný a ďalej upozorňuje, že  ministri SMERu 4 roky zavádzali tvrdeniami, že tempo zadlžovania sa zmenšuje.

„Z kontroly však vyplýva pravý opak. Dlhy voči dodávateľom za 5 rokov vzrástli o 213 % a presahujú o 27 % hodnotu majetku nemocníc. Nemocnice náklady neznižujú a nehľadajú v nich rezervy, práve naopak, náklady sústavne narastajú. V súčasnosti na 100 zarobených eur za zdravotnú starostlivosť, minú štátne nemocnice na nákladoch v priemere 122,59 eur,“ zdôrazňuje predseda Šance.

Alarmujúce sú podľa neho aj porušenia zákona o verejnom obstarávaní. Všetky podozrenia z uplynulých rokov sú dnes publikované v správe NKÚ. „Súťaže na prístroje a vybavenie s jedným uchádzačom, známky jasného konania v zhode, často zabezpečované externými firmami vybranými bez verejného obstarávania, ktoré viedli k predraženiam zákazok o 32 % až 167 %, budú určite zaujímať políciu a prokuratúru,“ tvrdí Novotný.

Ak chce minister zdravotníctva Tomáš Drucker potvrdiť svoju manažérsku povesť, musí podľa neho začať okamžite konať. „Nemocnice riadiť a kontrolovať ako jednu sieť. Zaviesť jednotný systém riadenia rozpočtov, aby sa hospodárenie nemocníc dalo ľahko porovnávať a z ich neplnenia vyvodiť systémové opatrenia. Vytvoriť reálny plán investícií do nemocníc na základe reálnych potrieb zabezpečenia zdravotnej starostlivosti. To sú kroky, ktoré by mal bezpodmienečne začať robiť minister,“ dodáva Viliam Novotný.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NKÚ Najvyšší kontrolný úradŠanca