Samospráva chce rozvíjať opatrovateľskú službu v Banskej Bystrici

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Senior_koleno.jpg
Foto: Pixabay.com
Mesto zaznamenáva problémy spojené s nedostatkom pracovnej sily a hľadá aj kvalifikovanú opatrovateľku

Samospráva mesta Banská Bystrica má záujem podporovať rozvoj opatrovateľskej služby, aby sa predišlo umiestňovaniu klientov do pobytových zariadení. Z tohto dôvodu mesto požiadalo implementačnú agentúru Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR o nenávratný finančný príspevok 296 400 eur.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa primátora Dominika Mojžišová, príspevok použijú na platy opatrovateliek, ktoré samospráva zamestnáva.

Projekt umožní v prirodzenom domácom prostredí poskytovanie opatrovateľskej služby väčšiemu počtu osôb, ktoré sú odkázané na pomoc inej osoby.

Vytvoria sa aj nové pracovné miesta

Taktiež sa zvýši dostupnosť opatrovateľskej služby pre občanov s ťažkým zdravotným postihnutím alebo s nepriaznivým zdravotným stavom, ale aj pre seniorov. Podporí ich zotrvanie v prirodzenom prostredí v rodine a komunite.

Projekt tiež pomáha vytvoriť vhodné prostredie pre zachovanie, obnovu alebo rozvoj schopností fyzických osôb a ich rodín viesť samostatný život.

Podporuje aj poskytovanie opatrovateľskej služby v lokalitách, v ktorých v súčasnosti absentuje pre nedostatok zdrojov. Pozitívom je podpora zamestnanosti v regióne, pretože sa vytvoria nové, prípadne udržia staré pracovné miesta.

Hľadajú opatrovateľku

„Aj napriek tomu, že takéto projekty podporujú rozvoj opatrovateľskej služby a pomáhajú predchádzať tomu, aby starší či nevládni ľudia museli byť umiestňovaní do zariadení mimo svojho domova, mesto zaznamenáva problémy spojené s nedostatkom pracovnej sily,“ uviedla vedúca Odboru sociálnych vecí Ivana Kružliaková.

Ako dodala, aj v súčasnosti mesto hľadá kvalifikovanú opatrovateľku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať