Riziko nakazenia sa kliešťovou encefalitídou hrozí aj na dovolenke, najvyšší počet prípadov hlási náš sused

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kliešťová encefalitída
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Riziko nakazenia sa kliešťovou encefalitídou hrozí aj na dovolenke v zahraničí, upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva. Prípady kliešťovej encefalitídy eviduje vyše 20 európskych krajín, pričom najvyššia chorobnosť býva hlásená z Litvy, Slovinska a Českej republiky. Riziko nakazenia sa touto chorobou je aj v Ázii.

Susedná Česká republika hlási každoročne najvyšší počet prípadov v Európe, pričom najrizikovejšie oblasti sú najmä v Jihočeskom kraji, Vysočine, Pardubickom a Zlínskom kraji,“ uviedla epidemiologička Jana Kerlik z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

Rizikové Rakúsko

Aj Rakúsko patrí medzi krajiny s rizikovými oblasťami kliešťovej encefalitídy, avšak chorobnosť tam má klesajúci trend pre vysokú zaočkovanosť rakúskej populácie.

Za ostatné roky sa rizikové oblasti kliešťovej encefalitídy presúvajú do severnejších častí, ako aj do vyšších nadmorských výšok – pravdepodobnou príčinou sú klimatické zmeny. Prvé prípady kliešťovej encefalitídy nedávno zaznamenali Holandsko, Belgicko a Spojené kráľovstvo.

Najúčinnejšou prevenciou proti kliešťovej encefalitíde je očkovanie. Zaočkovať sa dá počas celého roka, aj keď najvhodnejšie je to počas zimných mesiacov, teda pred začiatkom aktivity kliešťov. V lete je možné použiť zrýchlenú schému očkovania, pri ktorej plná ochrana organizmu pred vírusom kliešťovej encefalitídy nastáva štyri týždne od podania prvej dávky očkovacej látky.

Očkovanie proti encefalitíde

Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde čiastočne uhrádzajú zdravotné poisťovne. Hygienici odporúčajú dovolenkárom používať repelentné prípravky, v prírode nosiť košele s dlhým rukávom, dlhé nohavice, predovšetkým po súmraku. Po pobyte v prírode si treba dôkladne skontrolovať pokožku, či nedošlo k zakliešteniu.

Kliešťová encefalitída, ľudovo nazývaná „zápal mozgu“, je vírusové ochorenie, ktoré postihuje centrálnu nervovú sústavu. Vírus sa do tela dostane najčastejšie prisatím infikovaného kliešťa, alebo konzumáciou nepasterizovaných infikovaných mliečnych výrobkov, najmä kozieho a ovčieho pôvodu. Encefalitída môže spôsobovať vážne zdravotné komplikácie s trvalými následkami, v niektorých prípadoch až smrť.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Úrad verejného zdravotníctva