Regióny sa pridávajú k boju proti rakovine spôsobenej HPV vírusom, organizujú očkovacie dni a šíria osvetu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
vakcína, HPV
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Na Slovensku sa postupne zvyšuje zaočkovanosť dievčat a chlapcov proti ľudskému papilomavírusu (HPV). Podľa dát Inštitútu zdravotníckych analýz je najlepšia zaočkovanosť v Bratislavskom kraji, no zlepšiť situáciu sa rozhodli aj v ďalších regiónoch.

Pravidelné očkovacie dni

Pomôcť by mohli pravidelné očkovacie dni, edukácie v mestách a na školách, či veľké podujatia o prevencii. Prostredníctvom týchto a ďalších aktivít sa jednotlivé regióny rozhodli aktívne bojovať proti rakovine spôsobenej HPV vírusom na celom Slovensku. V tlačovej správe o tom informovala Slovenská spoločnosť primárnej pediatrickej starostlivosti (SSPPS).

Bratislavský samosprávny kraj v spolupráci s pacientskymi organizáciami Ligou proti rakovine a Nie rakovine má za sebou tri úspešné hromadné očkovacie dni proti HPV vírusu.

Dáta nám ukazujú, že tieto podujatia významne zvýšili krivku zaočkovanosti proti HPV vírusu v našom kraji. V tomto pozitívnom trende preto určite plánujeme pokračovať aj v tomto roku a radi naše skúsenosti budeme zdieľať aj s ostatnými regiónmi,“ uviedol riaditeľ odboru zdravotníctva Bratislavského samosprávneho kraja Tomáš Szalay.

HPV vírus

Najbližší, v poradí už štvrtý očkovací deň proti HPV vírusu, čaká obyvateľov Bratislavy už v piatok 10. marca. V apríli tohto roka sa k tejto iniciatíve pridáva aj Trnavský samosprávny kraj. Pilotný očkovací deň proti HPV vírusu je aj vo vízii Košického samosprávneho kraja. Okrem očkovacích dní sa jednotlivé regióny plánujú zamerať aj na osvetu o HPV, či edukáciu škôl a verejnosti.

Ľudský papilomavírus (HPV) spôsobuje infekciu, s ktorou sa počas života stretne väčšina sexuálne aktívnych ľudí. Niektoré typy HPV môžu viesť až k onkologickým ochoreniam u oboch pohlaví, najčastejšie však spôsobujú rakovinu krčka maternice.

Ideálne je zaočkovať dievčatá a chlapcov v čase, keď je vysoko pravdepodobné, že ešte neboli infikovaní HPV vírusom. A tiež v čase, kedy ich imunita dokáže zareagovať na podanie vakcíny najvyššou tvorbou protilátok. Takýmto obdobím je približne 9. až 15. rok života,“ vysvetľuje hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre pediatriu Elena Prokopová.

Nádorové ochorenia

HPV vírus sa však okrem rakoviny krčka maternice týka aj ďalších nádorových ochorení. Hlavná odborníčka preto vysvetľuje, že vakcína je vhodná pre všetky vekové kategórie od 9 rokov a zároveň obe pohlavia.

Počet zaočkovaných chlapcov a dievčat proti HPV vírusu u nás za posledné obdobie výrazne narástol aj vďaka tomu, že od mája minulého roka môže každý rodič na Slovensku dať bezplatne zaočkovať proti HPV svoje dieťa vo veku 12 rokov. Ministerstvo zdravotníctva zároveň avizovalo, že aktuálne rokuje s poisťovňami o rozšírení bezplatnej vakcíny aj pre staršie deti.

Našou snahou je rozšíriť uhrádzanie vakcíny aj pre deti vo veku 13 a 14 rokov. Verím, že sa to podarí a rodičom týchto detí bude oznámená pozitívna správa ešte v prvej polovici tohto roka,“ uviedol štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva SR Róbert Babeľa.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Elena ProkopováRóbert BabeľaTomáš Szalay
Firmy a inštitúcie Inštitút zdravotných analýz (IZA)LPR Liga proti rakovineMZ Ministerstvo zdravotníctva SRNie rakovineSlovenská spoločnosť primárnej pediatrickej starostlivosti (SSPPS)