Prešovská nemocnica má iba jedného pacienta na umelej pľúcnej ventilácii, očkovanie detí pokračuje

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemocnica, lekári, koronavírus
Foto: archívne, SITA/AP

Počet hospitalizovaných pacientov vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FnSP) J. A. Reimana v Prešove v súvislosti ochorením COVID-19 stále mierne klesá. Naopak z dôvodu ochorenia na COVID-19 stúpa počet chýbajúceho personálu.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

Za deväť dní pribudlo sedem úmrtí, celkovo ich od začiatku tretej vlny 1. septembra minulého roka eviduje nemocnica 396. Za toto obdobie na infekčnom oddelení nemocnice hospitalizovali celkovo 1 526 pacientov s koronavírusom, z nich 74,57 percenta nebolo zaočkovaných.

Jeden pacient na umelej pľúcnej ventilácii

Ako agentúru SITA informoval riaditeľ FNsP v Prešove Ľubomír Šarník, k piatku je na 249 lôžkach infekčného oddelenia prešovskej nemocnice hospitalizovaných 47 pacientov, z toho jeden pacient si vyžaduje podporu umelej pľúcnej ventilácie.

Nezaočkovaných je 64 percent pacientov. Oproti strede 19. januára klesol počet hospitalizovaných o šesť a počet pacientov na umelej pľúcnej ventilácii o troch. Naopak, počet chýbajúcich zamestnancov z dôvodu nákazy koronavírusom stúpol aktuálne z 33 na 81. Celkovo pracuje v nemocnici zhruba 2 600 ľudí.

Očkovanie detí pod dohľadom pediatra

Druhý týždeň prebieha vo vakcinačnom centre prešovskej nemocnice očkovanie detí vo veku od päť do 11 rokov. Vakcínu počas druhého dňa očkovania dostalo v utorok ďalších 96 detí tejto vekovej kategórie, celkovo ich počet stúpol na 244.

V stredu zaočkovali prvou dávkou aj ďalších 39 detí vo veku 12 až 17 rokov. V tejto vekovej kategórii aplikovali doteraz v prešovskej nemocnici celkovo 1 440 dávok vakcín. Očkovania detí prebiehajú raz v týždni za dohľadu pediatra. Deti od päť do 11 rokov očkujú v utorok od 09:00 do 13:00, deti medzi 12 a 17 rokov o deň neskôr od 9:00 do 13:00.

Od začiatku septembra podali v miestnom vakcinačnom centre takmer 6 000 prvých a viac ako 22-tisíc tretích dávok vakcín. Nemocnica podáva pacientom s vysokým rizikom ťažkého priebehu ochorenia aj monoklonálne protilátky. V 614 prípadoch doteraz podala kasirivimab/imdevimab, 46 pacientom aplikovala bamlanivimab/etesevimab a v siedmich prípadoch lagevrio.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír Šarník
Firmy a inštitúcie Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove