Poslankyňa Zimenová chce zaviesť školské sestry

Dieta_postihnute.jpg
Foto: Pixabay.com

Mnohé deti so zdravotným postihnutím sa nevládzu samé pohybovať po školských chodbách, najesť sa či ísť na toaletu. Musíme preto umožniť osobným asistentom pôsobiť aj v materských, základných a stredných školách, tvrdí poslankyňa NR SR Zuzana Zimenová.

Nezaradená poslankyňa NR SR Zuzana Zimenová navrhuje, aby v školách mohli pôsobiť osobní asistenti, pomocní vychovávatelia a školské sestry.

Chce tak rozšíriť možnosti individuálnej pomoci pre žiakov v materských, základných a stredných školách vrátane špeciálnych škôl. Agentúru SITA o tom informovala asistentka poslankyne Zuzany Zimenovej Anna Dráľová.

Zimenová upozorňuje, že na Slovensku pribúdajú deti, ktoré majú rôzne ťažkosti s učením a so začlenením do kolektívu spolužiakov. Týka sa to najmä detí so zdravotným znevýhodnením, s rôznymi poruchami učenia a správania sa, či detí zo sociálne znevýhodneného prostredia.

Na to, aby mohli rozvíjať svoj potenciál a vo vzdelávaní napredovať, potrebujú mnohé z nich pomoc nad rámec obvyklého prístupu učiteľov.

Treba aj osobných asistentov

Väčšina žiakov so zdravotným postihnutím sa dnes podľa Zimenovej učí v špeciálnych školách, no čoraz častejšie sú integrovaní aj v bežných materských a základných školách.

Na vyučovaní im pomáha asistent učiteľa, no mnohé z týchto detí by podľa poslankyne potrebovali aj osobnú asistenciu pri bežných činnostiach.

„Školský zákon pozná iba asistentov učiteľa. Ďalšie právne predpisy osobným asistentom vstup do škôl zakazujú, a to aj do špeciálnych škôl. Výnimku majú len študenti so zdravotným postihnutím na vysokých školách. Mnohé deti so zdravotným postihnutím sa však nevládzu samé pohybovať po školských chodbách, najesť sa, či ísť na toaletu. Preto treba urýchlene tento nezmyselný zákaz zrušiť a umožniť osobným asistentom pôsobiť aj v materských, základných a stredných školách,“ uviedla jednu z navrhovaných zmien Zuzana Zimenová.

Školská sestra

Poslankyňa tiež upozorňuje, že v školách sú aj žiaci, ktorí potrebujú odbornú zdravotnú starostlivosť. V priebehu dňa im treba pichnúť inzulín, podať lieky, ošetriť ich v prípade náhlej zmeny stavu.

Zimenová tvrdí, že to všetko dnes zabezpečujú rodičia, a to aj v prípade, že ich dieťa navštevuje špeciálnu školu. Učitelia nedisponujú nevyhnutnými kompetenciami na plnenie takýchto úloh.

Zimenová preto vidí riešenie vo vytvorení novej pozície v školách, takzvanej školskej sestry. V rámci konzultácie s ministerstvom zdravotníctva sa už podarilo pripraviť aj návrh na jej kompetenčný profil.

„Mala by sa venovať nielen žiakom so zdravotným znevýhodnením, ale zabezpečovať aj prevenciu a zdravotnú výchovu v škole,“ vysvetlila prezidentka Komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom