Podpora nových nikotínových výrobkov medzi europoslancami vzrástla

Europarlament, europsky parlament
Foto: ilustračné, SITA/AP

Väčšina poslancov Európskeho parlamentu považuje nové nikotínové produkty ako zahrievaný tabak, e-cigarety a nikotínové vrecúška za menej škodlivé v porovnaní s fajčením.

Podmienka overenia veku

V prieskume spoločnosti Tamarind Intelligence sa takto vyjadrilo v priemere 54 percent europoslancov, čo je o štyri percentuálne body viac ako v rovnakom prieskume vlani.

Oproti prieskumom v predošlým rokom sa zároveň znížil počet poslancov, ktorí sa domnievajú, že nové nikotínové produkty sú rovnako škodlivé ako fajčenie. Túto možnosť si v prieskume zvolilo 19 percent z nich, čo je najnižší podiel od spustenia každoročného prieskumu v roku 2020.

Len malá časť poslancov si myslí, že nové produkty by mali byť legislatívne viac obmedzené ako tradičné tabakové výrobky a väčšina podporila online predaj nových výrobkov pre dospelých fajčiarov, s podmienkou overenia veku.

Nové právne predpisy

Tendencia hodnotiť nové produkty ako menej škodlivé je pritom vyššia medzi poslancami, ktorí uviedli, že majú o novinkách určité znalosti. Z tejto skupiny ich za menej škodlivé v porovnaní s fajčením označili až dve tretiny poslancov. Čo sa týka konkrétnych typov výrobkov, najviac z nich považuje za menej škodlivé zahrievané tabakové výrobky (81 %).

Spoločnosť Tamarind Intelligence v tejto súvislosti upozorňuje, že narástol počet poslancov, ktorí si netrúfajú k novým výrobkom zaujať jednoznačný postoj, hoci majú byť v nadchádzajúcich mesiacoch vyzvaní k hlasovaniu o kľúčových nových právnych predpisoch v tejto oblasti.

Viac informácií požaduje aj Európska komisia, ktorá stojí pred úlohou revízie smernice o regulácii tabakových výrobkov z roku 2014.

Na svojej internetovej stránke spustila verejnú konzultáciu, v rámci ktorej sa majú k novej regulácii vyjadrovať nezávislí experti, autority z oblasti verejného sektora, mimovládne organizácie, firmy, ale i bežná verejnosť. Konzultácia bola vyhlásená 21. februára a potrvá do 16. mája tohto roka.

Europoslanci, prieskum, nové nikotínové výrobky
Europoslanci, prieskum, nové nikotínové výrobky
Europoslanci, prieskum, nové nikotínové výrobky
Europoslanci, prieskum, nové nikotínové výrobky
Europoslanci, prieskum, nové nikotínové výrobky
Europoslanci, prieskum, nové nikotínové výrobky
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEP Európsky parlamentTamarind Intelligence