Počet pacientov s bežnou chrípkou v posledných týždňoch klesá, naopak s ochorením na COVID-19 pribúda

Colds and viral diseases. family with runny nose and fever in bed
Druhý týždeň po sebe hlási Slovensko viac chorých na Covid-19 ako na chrípku Foto: Getty images

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) zaznamenal druhý týždeň po sebe viac chorých na Covid-19 ako na chrípku. V 17. týždni nahlásili 311 pozitívnych vzoriek na ochorenie Covid-19 a 299 ochorení na chrípku a jej podobné ochorenia. Minulý týždeň zachytili 334 chorých na Covid-19 a 331 pacientom zistili chrípku či jej podobné ochorenia. Odbor epidemiológie uviedol, že opatrenia proti šíreniu ochorenia Covid-19 spomalili aj šírenie chrípky. Agentúru SITA o tom informoval ÚVZ SR.

Chorobnosť klesá

Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia (ARO) klesla v tomto týždni na Slovensku v porovnaní s predchádzajúcim o 1,7 percenta.

Lekári nahlásili celkovo 7 691 chorých. Najvyššiu chorobnosť v 17. týždni zaznamenali v Prešovskom kraji, najnižšiu v Nitrianskom.

Respiračnými ochoreniami najčastejšie trpeli deti do päť rokov. Komplikácie lekári zaznamenali u 164 osôb, čo predstavuje 2,1 percenta zo všetkých ARO.

Medzi najčastejšie komplikácie patrili sinusitídy (86). Ostatné komplikácie predstavovali otitídy (44) a pneumónie (34).

Viac o téme Koronavírus

Najvyššia chorobnosť je v Nitrianskom kraji

Lekári nahlásili aj 299 ochorení na chrípku a chrípke podobné ochorenia, čo predstavuje 3,9 percenta z celkového počtu hlásených ARO.

Chorobnosť v porovnaní s predchádzajúcim týždňom klesla o 10,7 percenta. Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Nitrianskom, najnižšiu v Bratislavskom kraji. Na chrípku najviac ochoreli deti do päť rokov.

Na Slovensku tento týždeň nehlásili prípady ťažkého akútneho respiračného ochorenia. Od začiatku chrípkovej sezóny 2019/2020 bolo hlásených 32 prípadov SARI, z nich šesť chorých zomrelo.

Viac k téme Ekonomické dopady koronavírusu

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR