Platy slovenských lekárov rastú pomalšie ako v Maďarsku či Poľsku, upozorňujú odborári

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Medici, lekári, študenti
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Platy slovenských lekárov rastú pomalšie ako v Maďarsku či Poľsku. V tlačovej správe na to upozornil Slovenský odborový zväz (SOZ) zdravotníctva a sociálnych služieb.

Kým v roku 2020 bol priemerný zárobok lekára vrátane pracovnej pohotovosti 3 089 eur, v roku 2021 to bolo o takmer štyri stovky viac. Sestry si polepšili z priemerných 1 469 na 1 730 eur. Vláda navyše vlani v decembri schválila zdravotníkom jednorazovú odmenu 350 eur.

Aj keď všetky tieto veci môžeme hodnotiť pozitívne, negatívom je to, že oveľa razantnejšie postupujú pri stabilizácii zdravotníkov v okolitých krajinách. V Česku, Maďarsku, ale aj Poľsku budú postupne dosť dramaticky upravovať platy,“ priblížil predseda SOZ zdravotníctva a sociálnych služieb Anton Szalay.

Dnes je hrubý plat atestovaného lekára vo výške 2,3-násobku priemernej mzdy na Slovensku. Atestovaný lekár v Maďarsku zarobí 3,1-násobok a od roku 2023 bude zarábať 3,5-násobok priemernej mzdy.

SOZ zdravotníctva a sociálnych služieb v januári vyzval vládu a rezorty financií a zdravotníctva, aby do zdravotníctva presunuli finančné prostriedky, ktoré ministerstvo financií stoplo za posledný štvrťrok 2021.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb