Plány Ódorovej vlády v zdravotníctve sú podľa INEKO ambiciózne, ale niektoré tvrdenia len iluzórne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Michal Palkovič
Minister zdravotníctva Michal Palkovič. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

Úradnícka vláda Ľudovíta Ódora vo svojom programovom vyhlásení pre oblasť zdravotníctva deklaruje, že kľúčovými hodnotami v systéme zdravotníctva majú byť kvalita, stabilita a širokospektrálna odborná diskusia. Najmä posledné dve hodnoty boli slabinou predošlej vlády.

Pre agentúru SITA to uviedol zdravotnícky analytik INEKO Dušan Zachar. Podľa neho sa dalo očakávať, že nová vláda bude mať za prioritu zdynamizovanie a vylepšenie procesu realizovania kľúčových projektov v zdravotníctve financovaných z plánu obnovy, ktoré za ostatné obdobie nabrali výrazné meškanie.

Projekt DRG systému

„Takisto sa dalo predpokladať, že súčasná vláda bude pokračovať v rozbehnutom projekte kultivovania DRG systému a jeho prípravy na zavedenie od budúceho roka aj ako čiastočného platobného mechanizmu pre ústavnú zdravotnú starostlivosť,“ povedal.

Upozornil na to, že s DRG systémom, teda úhradovým systémom pre nemocnice, sú dáta úzko spojené. Práve kvalitnejšia dátová podpora a celkovo zlepšenie prístupu k dátam a ich zdieľaniu je uvedený ako ďalší krátkodobý cieľ vlády, čo analytik INEKO oceňuje.

„Ambíciou ministra zdravotníctva je predstavenie širšieho zoznamu opatrení, ktoré majú zlepšiť fungovanie NCZI, ktoré disponuje takmer všetkými dátami zbieranými a vykazovanými v zdravotníctve, avšak ich kvalita, zverejňovanie a využívanie pokrivkáva. Dúfajme, že sa to podarí,“ doplnil.

Ambulantná sféra

Za pár mesiacov chce ministerstvo zdravotníctva vyriešiť tiež dlhodobý problém zdieľania informácií medzi zdravotníckymi pracovníkmi sprístupnením zdravotnej dokumentácie pacienta pre lekárov na urgente, ako aj pre špecialistov.

To považuje analytik INEKO za ambiciózne, nakoľko musia pacienti súhlasiť so zdieľaním zdravotných informácií prostredníctvom verifikácie cez aktivovaný občiansky preukaz s elektronickým čipom, čo nie každý pacient má.

„V oblasti ambulantnej sféry chce vláda zefektívniť túto starostlivosť, avšak úplne jasné nie je, ako. Má to byť deklarovanou úpravou výkazníckych a úhradových mechanizmov, ktorých súčasťou má byť aj príprava nového katalógu výkonov. Tým sa však efektívnosť zvýšiť vôbec nemusí,“ povedal.

Krížové vlastníctvo

Za iluzórne analytik INEKO považuje tvrdenie vo vládnom programe, že vyriešenie krížového vlastníctva a spravodlivé uplatňovanie úhradového mechanizmu budú základom vyrovnaného rozpočtu nielen poisťovní, ale aj poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti.

„Predpokladám, že autori dokumentu myslia pri riešení problému krížového vlastníctva na vlastnícky prepojené súkromné spoločnosti, a nie na oveľa vážnejšie konflikty záujmov pri krížovom štátnom vlastníctve v zdravotníctve,“ povedal.

Podľa Zachara to vyzerá tak, ako keby sa namiesto obmedzeného zisku súkromných zdravotných poisťovní vymyslel ďalší dôvod, na ktorý sa bude bez dôkazov hádzať vina za všetko, čo v slovenskom zdravotníctve nefunguje.

„Lenže to je len zakrývanie si očí pred skutočnými problémami a ich príčinami, ktoré sa neriešia, resp. sa riešia neúčinnými alebo dokonca škodlivými nástrojmi a prostriedkami,“ uzavrel analytik INEKO.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dušan ZacharĽudovít Ódor
Firmy a inštitúcie INEKO Inštitút pre ekonomické a sociálne reformyMZ SR Ministerstvo zdravotníctva SRNCZI Národné centrum zdravotníckych informácií