Pfizer v USA požiadal o povolenie preočkovať treťou dávkou deti od päť rokov

Očkovanie detí

Americká farmaceutická spoločnosť Pfizer chce požiadať o rozšírenie povolenia na podávanie posilňujúcej dávky svojej vakcíny proti COVID-19 aj pre zdravé deti vo veku päť až 11 rokov.

Malým deťom posilňujúca dávka prospeje

Americké zdravotnícke úrady už teraz vyzývajú všetkých od 12 rokov, aby sa pre čo najlepšiu ochranu proti novým variantom koronavírusu dali zaočkovať posilňujúcou dávkou, a nedávno tiež vydali povolenie na druhú posilňujúcu dávku pre ľudí od 50 rokov.

Pfizer vo štvrtok informoval, že nové dáta ukazujú, že zdravým deťom vo veku päť až 11 rokov by tiež prospela ďalšia detská dávka.

Viac o téme: Koronavírus

V rámci malej štúdie, na ktorej sa zúčastnilo 140 detí, ktoré dostali dve dávky vakcíny a následne im po šiestich mesiacoch podali tretiu, vedci zistili, že ďalšia dávka vo všeobecnosti rozprúdila ich imunitnú reakciu.

Pfizer čaká na schválenie

Bližší pohľad na 30 z týchto detí ukázal 36-násobné zvýšenie hladiny protilátok proti vírusu, čo je dostatočné aj na ochranu proti variantu omikron, uviedli spoločnosti Pfizer a BioNTech v spoločnej tlačovej správe. Výsledky však zatiaľ nepublikovali a neprešli ani nezávislou kontrolou expertov.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

Pfizer a BioNTech plánujú v najbližších dňoch požiadať americký federálny Úrad pre kontrolu potravín a liečiv o povolenie pre posilňujúcu dávku vakcíny pre deti vo veku päť až 11 rokov. Svoje výsledky tiež poskytnú európskym a ďalším regulačným úradom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie FDA Úrad pre kontrolu potravín a liečivPfizer