Pätina Slovákov mala po kúpaní v bazéne či jazere zdravotné problémy. Hygiena spustila prieskum

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kúpalisko
Ilustračné foto: Getty Images

Približne pätina návštevníkov kúpalísk a jazier (21 percent) mala po kúpaní zdravotné ťažkosti. Vyplýva to z doterajšieho prieskumu Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

V období od 27. júla 2018 do 8. januára 2020 sa do prieskumu ÚVZ zapojilo 222 respondentov a hygiena teraz vyzýva ďalších Slovákov, aby vyplnili anonymný dotazník a odborníkom tak pomohli s identifikáciou potenciálnych lokalít s nevyhovujúcou kvalitou vody.

Chýbajú štatistické údaje

V súčasnosti nie sú na národnej úrovni dostupné dostatočné štatistické údaje o ochoreniach a zdravotných ťažkostiach, ktoré by súviseli s nevyhovujúcou kvalitou vody na kúpanie na prírodných vodných plochách a kúpaliskách,“ vysvetľuje hygiena, ktorá ďakuje každému, kto si na dotazník nájde pár minút času.

Údaje ÚVZ plánuje použiť na zmapovanie a vyhodnotenie kvality vody v kontexte ochorení, ktoré s ňou môžu súvisieť.

Prevažovali kožné problémy

Hygiena z doterajších výsledkov napríklad zistila, že až 59 percent ľudí si pred návštevou prírodných vodných plôch s neorganizovanou rekreáciou a bez prevádzkovateľa neoverovalo kvalitu vody na kúpanie. Zároveň viac ako polovica rekreantov, 54 percent, sa pri kúpaní nedopatrením napila vody z bazéna či jazera.

Zo zdravotných ťažkostí po kúpaní dominovali kožné problémy (45 percent), gastrointestinálne (22 percent), urologické či gynekologické ťažkosti (14 percent).

S kvalitou vody nebolo spokojných 24 percent respondentov, naopak, spokojnosť s miestom a vodou uviedlo 40 percent z nich. Nedostatky vo vybavení a prevádzke kúpaliska (napr. nefunkčné toalety, nedostatočná čistota, absencia plavčíka…) si všimlo 36 percent návštevníkov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ)