Pacienti známkovali nemocnice a najviac „frflali“ na stravu. Dôvera zverejnila rebríčky, ktoré sú najlepšie a najhoršie

pacient, rakovina. nemocnica
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Spokojnosť pacientov s hospitalizáciami v nemocniciach stúpla. Potvrdil to rebríček zdravotníckych zariadení podľa hodnotenia pacientov, ktorý vo štvrtok zverejnila zdravotná poisťovňa Dôvera.

Celkové hodnotenie za minulý rok dosiahlo známku 1,54. Ide pritom o historicky druhý najlepší výsledok. Za rok 2021 dosiahlo hodnotenie známku 1,57.

„Celkovo hodnotia slovenskí pacienti svoj pobyt v nemocnici veľmi dobre,“ zhrnul generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera Martin Kultan.

Ako zdôraznil, nejde o komplexný rebríček a poisťovňa uznáva, že pacient dokáže zhodnotiť iba niektoré aspekty svojho pobytu v nemocnici. „Ale sme v 21. storočí a pacient by mal byť na prvom mieste,“ uviedol Kultan.

S vekom rastie spokojnosť

V samotných rebríčkoch pritom Dôvera eviduje isté dlhodobé trendy. Prísnejšie sú napríklad v rámci hodnotenia ženy ako muži. Z pohľadu veku sú najprísnejší mladí poistenci a rodičia malých detí.

„S vekom spokojnosť rastie, najspokojnejší sú seniori,“ doplnil Kultan. Podľa krajov dosiahli najlepšie hodnotenie zdravotnícke zariadenia v Žilinskom a Prešovskom kraji a najhoršie v Nitrianskom kraji.

Stravu hodnotia ľudia najhoršie

Z odborností boli najlepšie hodnotené napríklad rehabilitácia, kardiológia či krčné. Naopak slabšie pediatria, infektológia, traumatológia, psychiatria, interné alebo neurológia.

Celkovo sa rebríčky naprieč všetkými nemocnicami vyznačujú určitou mierou stability a podľa Kultana sa v nich dlhodobo objavujú tie isté zariadenia. Najviac sú pritom pacienti spokojní s prácou lekárov, sestier a s upratovaním. Najhoršie hodnotenie si odniesla strava.

Prvenstvo má nemocnica v Ružomberku

Medzi fakultnými nemocnicami získala najvyššie hodnotenie od pacientov Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok. Za ňou nasledovali Univerzitná nemocnica Martin a Detská fakultná nemocnica s poliklinikou Banská Bystrica. Najhoršie obstáli Univerzitná nemocnica Bratislava, Fakultná nemocnica Nitra a Fakultná nemocnica Trnava.

V kategórii všeobecné nemocnice dosiahla prvenstvo Nemocnica Partizánske. Druhá priečka patrí Nemocnici Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku a tretia Univerzitnej nemocnici s poliklinikou Milosrdní bratia.

Na opačnej strane rebríčka sa ocitli Všeobecná nemocnica s poliklinikou vo Veľkom Krtíši, Nemocnica Šahy a Nemocnica s poliklinikou Revúca.

Spomedzi špecializovaných zdravotníckych zariadení dosiahol najlepšie hodnotenie CINRE Bratislave, ďalej Národný onkologický ústav a Národné rehabilitačné centrum Kováčová. Najhoršie hodnotenie v tejto skupine dostali Národný ústav reumatických chorôb, Národný ústav srdcových a cievnych chorôb a Východoslovenský onkologický ústav.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Kultan
Firmy a inštitúcie DFNsP Detská fakultná nemocnica s poliklinikou Banská BystricaDôvera zdravotná poisťovňaFN NR Fakultná nemocnica NitraFN TT Fakultná nemocnica TrnavaNárodný ústav srdcových a cievnych chorôbNOÚ Národný onkologický ústavUN Martin Univerzitná nemocnica MartinUniverzitná nemocnica BratislavaÚstredná vojenská nemocnica v RužomberkuVýchodoslovenský onkologický ústav