Pacienti sa ombudsmana pred voľbami možno nedočkajú, návrh predložili poslanci koalície aj opozície spoločne

peniaze, zdravotníctvo
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) je sklamaná z toho, že poslanci Národnej rady SR odsunuli na ďalšiu schôdzu rokovanie o návrhu zákona k zriadeniu pacientskeho ombudsmana.

Financovanie pacientskych organizácií

Týmto návrhom sa má zriadiť prvýkrát v histórii inštitút pacientskeho ombudsmana a zabezpečiť nezávislé, viaczdrojové financovanie pacientskych organizácií.

Ako pre agentúru SITA uviedla prezidentka AOPP Mária Lévyová, reálne hrozí definitívne odloženie, prerokovanie a schválenie tohto návrhu až po parlamentných voľbách.

„Už to, že návrh zákona predložili spoločne poslanci ako z koalície, tak aj z opozície, je dôkazom toho, že podpora pacientov, ktorú do systému prináša tretí sektor, je nenahraditeľnou súčasťou fungovania nášho zdravotníctva,“ povedala.

Neinvestičný fond

Návrh zákona o postavení, pôsobnosti a financovaní Asociácie na ochranu práv pacientov, ktorého súčasťou je aj zriadenie neinvestičného fondu na podporu pacientskych organizácií, mal byť naplnením záväzku z programového vyhlásenia vlády.

Aj napriek podpore návrhu zákona sa pacienti napokon schválenia zákona pred voľbami možno už nedočkajú.

„Radi by sme verili, že na pacientovi politikom záleží. Odsunutie pre pacientov dôležitých návrhov na obdobie po voľbách však nasvedčuje presnému opaku,“ uzavrela prezidentka AOPP.

Legislatívny návrh do parlamentu predložili poslanci Marek Krajčí (OĽaNO), Zuzana Šebová (Sme rodina), Vladimír Baláž (Smer-SD) a Richard Raši (Hlas-SD).

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marek KrajčíMária LévyováRichard RašiVladimír BalážZuzana Šebová
Firmy a inštitúcie AOPP Asociácia na ochranu práv pacientovHlas-SDNR SR Národná rada Slovenskej republikyOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSme rodinaSMER-SD