Pacienti s migrénou si myslia, že ochorenie v očiach spoločnosti nie je vnímané dostatočne vážne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Závrat, vertigo, migréna, bolesť hlavy
Ilustračné foto: Gettyimages.com

Viac ako tretina slovenských pacientov a pacientok s migrénou si myslí, že ochorenie v očiach spoločnosti nie je vnímané dostatočne vážne. Vyplynulo to z prieskumu realizovaného Ipsos Healthcare s podporou spoločnosti TEVA Pharmaceuticals Slovakia.

Migréna je pritom vážne neurologické ochorenie, ktoré je nutné liečiť. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zaraďuje migrénu medzi 20 ochorení, ktoré najvýraznejšie ovplyvňujú kvalitu života.

Trpiaci migrénou ochorenie skrývajú

Podľa prieskumu kvality života slovenských migrenikov z augusta 2021, migrénou všeobecne trpia častejšie ženy, na Slovensku tvoria 70 % všetkých migrenikov. Najväčšiu skupinu pacientov, až 50 %, tvoria ľudia vo veku 34 až 49 rokov, o niečo menej, konkrétne 29 % tvorí skupina nad 50 rokov. Diagnostikované sú aj mladšie ročníky, 22 % pacientov je vo veku od 18 do 33 rokov.

Dopad ochorenia na bežný život sa priamo úmerne zvyšuje s intenzitou a intervalom výskytu migrény, ale aj pridružených ochorení. V otázke kvality života 58 % migrenikov v prieskume uviedlo, že ochorenie najviac ovplyvňuje celkové zdravie a spokojnosť v živote, 52 % uviedlo spoločenský život a 48 % kariéru. O niečo menej, 28 % tvrdí, že ochorenie má veľký vplyv na vzťah s rodinou, 20 % uviedlo rodičovstvo a 13 % štúdium. Iba 9 % migrenikov si myslí, že migréna nemá zásadný vplyv na každodenný život.

Prieskum tiež ukazuje, že až 49 % ľudí trpiacich migrénou toto ochorenie skrýva, a to najčastejšie pred zamestnávateľom (71 %), nasledujú vlastné deti (33 %), priatelia (31 %), a partner (27 %). Diagnózou nestráda iba samotný pacient, najviac ovplyvnení z jeho okolia sú vo viac ako polovici prípadov partner, následne pre 42 % opýtaných deti, pre 28 % rodičia. Podľa 16 % respondentov sú ovplyvnení kolegovia a podľa 10 % aj zamestnávateľ. Z pohľadu pacienta hrá pritom pomoc okolia veľkú rolu vo zvládaní ochorenia, až 60 % respondentov prieskumu uvádza, že najväčšou oporou v zvládaní migrény im je partner/partnerka. Ďalších 35 % označilo rodičov a 29 % deti.

V priebehu času sa zhoršuje

Prieskum migrény u slovenských pacientov tiež ukázal, že priemerný počet rokov medzi výskytom prvých symptómov a stanovením diagnózy sú na Slovensku štyri roky. Dôvodom je, že pacient prichádza k lekárovi s bolesťou hlavy, ktorá môže znamenať rôzne zdravotné problémy. Interval medzi diagnostikovaním migrény a nasadením liečby na Slovensku trvá v priemere tri roky. Pacienti tak môžu s neliečenou migrénou stráviť až sedem rokov.

Až štvrtina pacientov pritom uvádza, že migréna sa v priebehu času zhoršuje, migrenózne ataky sa môžu objavovať 4 až 15 dní v mesiaci. Neurológ František Jurčaga preto radí vyšetrenie neodkladať: „Ak máte časté bolesti hlavy, nebojte sa vyhľadať neurológa a podrobne mu popísať svoju skúsenosť, ideálne zaznamenanú v migrenóznom denníku.” Existujú aj mobilné aplikácie, do ktorých sa zaznamenávajú tiež súvisiace faktory a spúšťače migrény, ako sú stres, alkohol, nedostatočný spánok či pitný režim.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia