Opoziční poslanci odišli z rokovania zdravotníckeho výboru

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Štefan Zelník
Štefan Zelník | Foto: SITA/Marek Mrviš

AKTUALIZOVANÉ – Podľa Zelníka sa opozícia len chcela vidieť pred kamerami.

Opoziční poslanci odišli z utorňajšieho rokovania parlamentného výboru pre zdravotníctvo. Dôvodom je viac ako 50 strán pozmeňujúcich návrhov k novele zákona o zdravotnej starostlivosti, ktoré dostali poslanci na rokovaní výboru.

Už v minulosti totiž apelovali na predsedu výboru Štefana Zelníka (SNS), aby pozmeňujúce návrhy mali v predstihu.

„Niekoľkokrát sme žiadali, aby sa toto nedialo,“ povedala novinárom poslankyňa strany Sloboda a Solidarita (SaS) Jana Cigániková.

Opozícia na výbore, konkrétne poslankyňa Natália Grausová (Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko), navrhla stiahnutie novely, výbor s tým však nesúhlasil.

Vládni poslanci sú pokrytci, tvrdí Krajčí

„Chceli sme, aby sa to stiahlo, aby sa o tom rokovalo na ďalšej schôdzi. Toto nám bolo s úsmevom a s pohodou zamietnuté, kolegovia z koalície nás k tomu evidentne nepotrebujú a rokujú ďalej,“ dodala Cigániková.

Podľa poslanca hnutia OĽaNO Mareka Krajčího ide o pokrytectvo.

„Oni tvrdili, že nám stiahli tie pozmeňováky z minulej schôdze, aby sme sa týždeň mohli na ne pripravovať a čo urobili dnes? Sme čakali trištvrte hodinu, aby oni tie pozmeňováky tu na kolene dorábali, vytlačili ich a doniesli nám ich opäť celé zmenené ,“ upozornil Krajčí.

Iná možnosť podľa neho nebola, len na protest odísť.

Všetky návrhy zmenili

Poslankyňa Zuzana Šebová (hnutie Sme rodina) upozornila, že ide o dôležitý zákon, preto bol z minulej schôdze presunutý.

„My sme si spravili domácu úlohu, aby sme vedeli, za čo zahlasujeme, za čo nezahlasujeme. Po trištvrte hodine čakania na výbore nám dali na stôl v podstate všetky tie, ktoré nám dali predtým, ale zmenené v novej forme a jednoducho sa nemôžeme rozhodnúť zo sekundy na sekundu,“ povedala.

Podľa poslanca OĽaNO a člena výboru Alana Suchánka by mal byť zdravotnícky výbor pracovnou skupinou. „Tu sa zrazu predloží návrh, mení sa celá filozofia slovenského ambulantného sektora,“ dodal.

Novela zákona o zdravotnej starostlivosti, o ktorej by mal parlament diskutovať v druhom čítaní, upravuje viacero oblastí, okrem iného obhliadky mŕtvych, úpravy urgentných príjmov, či zavedenie doplnkových ordinačných hodín, ale aj zrušenie odvodovej odpočítateľnej položky zo zdravotného poistenia pre zamestnávateľa.

Zelník: Je to teatrálne

Ako povedal novinárom po rokovaní výboru jeho predseda Štefan Zelník, krok opozície vníma ako teatrálne vystúpenie.

„Na 90 percent to boli tie isté pozmeňovacie návrhy, ktoré boli pred týždňom, takže nebol absolútne dôvod. Mohli povedať, že s týmito a týmito počkajme, o ostatných rokujeme,“ povedal Zelník.

Predseda výboru poznamenal, že sa vždy snažil udržiavať atmosféru na výbore takú, aby bolo čo najmenej politiky. Opozícia sa podľa neho potrebovala vidieť pred kamerami.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky