Nevyhadzujte peniaze za domáce rýchlotesty na Covid-19, varuje Štátny ústav pre kontrolu liečiv

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rýchlotest
Ilustračné foto: SITA (AP Photo/Lee Jin-man)

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) upozorňuje na množiace sa prípady špekulatívneho predaja rýchlotestov na Covid-19. Verejnosť vyzýva, aby si nekupovala rýchlotesty.

Na Slovensku ani v Európskej únii neboli doteraz registrované žiadne testy určené pre domáce použitie. Všetky dostupné rýchlotesty sú určené na profesionálne použitie.

„Za správnym vykonaním rýchlotestu je komplikovaný postup, a preto sú určené do rúk vyškoleným zdravotníckym profesionálom. Existuje viacero možností, ktoré môžu výsledky testu ukázať a tie je potrebné vedieť správne interpretovať, aby sa mohli prijať primerané opatrenia,“ uvádza ŠÚKL na sociálnej sieti Facebook.

Samodiagnostické testy sťahujú z trhu

Dopĺňa, že v rámci výkonu trhového dohľadu proaktívne vyhľadáva predajcov, ktorí rýchlotesty ponúkajú laickej verejnosti: „Vo viacerých prípadoch naše úsilie viedlo k stiahnutiu produktu z predaja.“

„Jednou z podmienok predaja zdravotníckych pomôcok je uvedenie informácie o účele ich použitia. Táto informácia bola v mnohých internetových obchodoch zatajená, pretože inak by predajca musel uviesť, že daný rýchlotest je určený na profesionálne použitie,“ zdôrazňuje ŠÚKL.

Ak predajca v prípade podozrenia nepredloží dokumentáciu na odborné posúdenie a potvrdí sa nesplnenie podmienok na distribúciu zdravotníckej pomôcky, ŠÚKL vydá výzvu na stiahnutie produktu z trhu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Množstvo vyrobených testov je limitované

Tlak na nepremyslené, nesystematické a bezdôvodné testovanie na Slovensku je mrhaním vzácneho času zdravotníkov, materiálu a peňazí. Upozornila na to riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Zuzana Baťová.

Nie je pritom podľa nej garantovaná protihodnota z pohľadu ochrany zdravia ľudí či získavania zmysluplných informácií o šírení ochorenia v populácii.

Celosvetové opatrenia zavedené na zvládnutie pandémie vyvíjajú veľký tlak na zdravotníckych pracovníkov testovať širokú zdravú populáciu. Túto situáciu niektoré subjekty podľa ŠÚKL zneužívajú a snažia sa predávať samodiagnostické testy neoverenej kvality.

„Materiálové, vecné ani finančné zdroje pritom nie sú nekonečné. Množstvo vyrobených testov je limitované,“ konštatoval štátny ústav.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Zuzana Baťová
Firmy a inštitúcie ŠÚKL Štátny ústav pre kontrolu liečiv