Spoločnosť CureVac zažalovala BioNTech za zneužitie patentu pri vývoji vakcíny Comirnaty

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vakcína Comirnaty koronavirus
Foto: SITA/AP

Nemecká biotechnologická spoločnosť CureVac v utorok oznámila, že podala žalobu na jej konkurenta BioNTech za porušenie patentu.

Ukradnutý vynález

Žaloba sa týka práce, ktorá podľa nej prispela k vývoju vakcíny proti koronavírusu konzorcia BioNTech-Pfizer známej ako Comirnaty. Žalovaná firma tvrdí, že jej práca je originál a pred žalobou ju budú brániť.

CureVac uviedol, že podal žalobu proti BioNTech a dvom dcérskym spoločnostiam na krajinskom súde v Düsseldorfe. Vo vyhlásení firma tvrdila, že jej portfólio duševného vlastníctva „chráni viaceré vynálezy, ktoré sa okrem iného považujú za nevyhnutné pre návrh a vývoj mRNA vakcíny proti SARS CoV-2 od BioNTechu“.

Tie sa podľa nej týkajú konštrukcie molekúl mRNA vrátane sekvenčných modifikácií na zvýšenie stability a formulácií vakcín mRNA špecifických pre vakcíny proti COVID-19. Spoločnosť uviedla, že požaduje „spravodlivú kompenzáciu“ za údajné porušenie, ale neuviedla sumu.

Firma nebude blokovať výrobu vakcín

Neplánuje žiadať súdny príkaz a „nemá v úmysle podniknúť právne kroky, ktoré by bránili výrobe, predaju alebo distribúcii“ ich úspešnej vakcíny Comirnaty.

CureVac aj BioNTech pracovali na vývoji technológie messenger RNA používanej v ich príslušných vakcínach a potenciálne na iné použitie.

Firma CureVac vlani dosiahla neuspokojivé výsledky pri testovaní očkovacej látky proti COVID-19 prvej generácie a v súčasnosti vedie klinický test kandidáta na vakcínu druhej generácie v spolupráci s britskou farmaceutickou spoločnosťou GSK.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie BioNTechCureVac