Na trhu sa objavili zdraviu škodlivé farby na tetovanie, hygienici varujú pred ich používaním

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Látky obsiahnuté v tetovacích farbách sú zdraviu škodlivé, môžu dokonca spôsobiť rakovinu.
Foto: ilustračné, Gettyimages.com

Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) upozorňuje na nebezpečné farby na tetovanie, ktoré do rýchleho výstražného systému pre nepotravinové výrobky (RAPEX) nahlásili kontrolné orgány vo Švédsku. Informoval o tom Marek Eliáš z odboru komunikácie ÚVZ SR, podľa ktorého sa uvedené výrobky môžu nachádzať aj na Slovensku.

Toxické látky

Vo farbe na tetovanie s názvom Intenze Formula 23 od značky Intenze Tatoo Ink pôvodom zo Spojených štátov amerických bolo zistené nadmerné množstvo jednotlivých polycyklických aromatických uhľovodíkov ako acenaphtylene, fluoranthene naphtalene, pyren a benzolpyren, ktoré môžu spôsobiť rakovinu a tiež môžu byť mutagénne a toxické pre reprodukciu.

Ďalším nebezpečným výrobkom je farba na tetovanie Fusion Ink Basic Black od firmy Fusion Ink pôvodom zo Spojených štátov amerických. Produkt obsahuje nadmerné množstvá polycyklického aromatického uhľovodíka napthalene, ktorý môže spôsobiť rakovinu a tiež môže byť mutagénny a toxický pre reprodukciu.

Farba obsahuje nikel

Tretím prípravkom je farba na tetovanie World Famous Tattoo Ink Samuel OReilly Red od spoločnosti World Famous Tattoo Ink, pôvodom z USA. Tento produkt obsahuje nadmerné množstvo niklu, ktorý môže spôsobiť podráždenie pokožky a vyvolať alergické reakcie.

Posledným produktom je farba na tetovanie Eternal Ink Deep Red od spoločnosti Eternal Ink, pôvodom tiež z USA. Výrobok obsahuje nadmerné množstvo polycyklického aromatického uhľovodíka napthalene a nadmerné množstvo aromatického amínu o-anisidine.

Všetky spomenuté farby na tetovanie nie sú v súlade s rezolúciou Rady Európy, ktorá stanovuje požiadavky a kritériá na bezpečnosť farieb určených na tetovanie a permanentný make-up.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marek Eliáš
Firmy a inštitúcie Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ)