Na Slovensku sa zvyšuje počet nových prípadov rakoviny prsníka u žien do 50 rokov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
rakovina prsníka
Foto: ilustračné, Getty images
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovensko eviduje vysoký nárast nových prípadov rakoviny prsníka u žien do 50 rokov. Bratislava má až o 80 % vyšší výskyt rakoviny prsníka ako menej rozvinuté okresy na východnom Slovensku.

Skríningový program

Neružové dáta sa týkajú najmä nerovnosti v prežívaní a diagnostike. Uviedol to Imrich Berta z Inštitútu zdravotných analýz.

Cieľom NOI Fóra je predstaviť aktuálne dáta a údaje a nastaviť na najbližšie roky skríningový program rakoviny prsníka na Slovensku tak, aby táto onkokontrola nielen spĺňala najvyššie kritériá kvality, ale aby pribúdalo čoraz viac overených skríningových mamografických pracovísk pre včasnú a dostupnú diagnostiku a aby skríningové vyšetrenie absolvovalo čo najviac žien, ktorým je určené.

„Na Slovensku sa viac ako päť rokov od diagnostiky dožije 76 % pacientiek, vo Veľkej Británii je to 86 % a v Česku 81 %. Prežívanie je najvyššie v Bratislavskom, Trenčianskom a Trnavskom kraji, pričom v analýze prežívania pacientiek v jednotlivých okresoch vidíme koreláciu s účasťou na mamografickom skríningu aj s nákladmi na diagnostiku,“ uviedol Berta.

Preventívne prehliadky

„Potešujúce je, že účasť na skríningových vyšetreniach postupne stúpa,“ povedala koordinátorka skríningov z Národného onkologického inštitútu Jana Trautenberger Ricová.

V trojročnom intervale rokov 2020 až 2022 absolvovalo u gynekológa skríningové vyšetrenie rakoviny krčka maternice až 56,1 % žien vo veku od 23 rokov a v roku 2022 až 44,4 % mužov a žien vo veku 50 až 75 rokov si skontrolovalo zdravotný stav prostredníctvom testu na skryté krvácanie do stolice, čím môžu predísť rakovine hrubého čreva a konečníka.

„Slováci a Slovenky začínajú chápať, že ísť k lekárovi v čase zdravia, dať si skontrolovať svoj zdravotný stav a uistiť sa, či som v poriadku, je jednoduchšie a zodpovedné. Na pozvanie zdravotnou poisťovňou na skríningové vyšetrenie reagovalo stále pomerne málo osôb, len okolo 21 až 22 %. Pozvánka príde však iba tým ľuďom, ktorí pravidelne nechodia na preventívne prehliadky, preto je úspech, že aspoň pätinu z nich dokážeme presvedčiť, aby sa išli dať skontrolovať,“ doplnila Jana Trautenberger Ricová.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Imrich BertaJana Trautenberger Ricová
Firmy a inštitúcie Inštitút zdravotných analýz (IZA)Národný onkologický inštitút