Monitory dychu strážia aj novorodencov v Bánovciach

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Banovce_monitor_sids.jpg
Foto: AGEL SK

Nemocnica Bánovce, člen skupiny AGEL, sa stala súčasťou projektu Nadácie Križovatka „Mamička, dýcham“. Ako informovala hovorkyňa Agelu Alžbeta Sivá, vďaka piatim novým monitorom budú sledované všetky detské postieľky pre novorodencov v zdravotníckom zariadení.

Bánovská nemocnica využíva monitory dychu, ktoré sledujú a rozoznávajú poruchy dýchania. Ak sa  dýchanie zastaví na viac ako 20 sekúnd, alebo sa frekvencia dychu zníži pod hranicu 10 dychov za 1 minútu, spustí sa zvuková a svetelná signalizácia monitoru.

Samotný monitor dychu síce nedokáže zamedziť vzniku respiračných problémov, pripomenie však problém, čím sa môže dieťatko zachrániť. Monitor dychu napomáha k starostlivosti o novorodenca, monitoruje jeho dych.

Prevencia pred SIDS

,,Nemocnici Bánovce sme odovzdali päť monitorov dychu v celkovej hodnote 400 eur, ktoré boli zakúpené zo sponzorského daru Nadácie VÚB. Prístroje nemôžu predísť nepravidelnému dychu či zástave, ale účinne a spoľahlivo kontrolujú dýchanie dieťaťa a varujú rodičov v prípade jeho ohrozenia,“ uviedla riaditeľka Nadácie Križovatka Táňa Tomasch.

,,Za bánovskú nemocnicu vyslovujem veľké poďakovanie. Vítame úprimnú snahu pomáhať najmenším deťom. Nemocnica hodnotí pozitívne, ak spoločenské a charitatívne aktivity mieria k humanitným cieľom. Vďaka novým monitorom budeme môcť zvýšiť kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti,“ dodala riaditeľka nemocnice Mina Bobocká.

Monitory pomáhajú pri syndróme náhleho a neočakávaného úmrtia dojčiat v prvom roku života. Syndróm väčšinou postihuje detí do šiesteho mesiaca života. Najčastejšie k nešťastiu dochádza počas spánku. Ako prevencia sa odporúča používať monitor dychu.

Bez príznakov

Počas prvého roku života môže u dieťaťa nastať nepravidelné dýchanie alebo dokonca zástava dychu. V niektorých prípadoch zlyhanie dychu súvisí so „Syndrómom náhleho úmrtia dojčiat – SIDS.

Syndróm náhleho úmrtia dojčiat je diagnóza, ktorú lekári stanovia až po smrti dieťaťa. Spôsobuje náhlu smrť aj u úplne zdravých novorodencov zástavou dychu v spánku (tzv. smrť v kolíske) – a to bez akýchkoľvek predchádzajúcich príznakov. Postihuje deti v dojčenskom veku (t.j. do 1 roku).

Príčina syndrómu nie je doposiaľ jasná, pravdepodobne ide o poruchu riadenia dychovej činnosti, ktorá vzniká už v tehotenstve. Na vzniku sa podieľa viac rizikových faktorov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie AGELNadácia Križovatka