Ministerstvo zdravotníctva, ŠÚKL a lekárnická komora vyzývajú ľudí, aby na hranice s Ukrajinou neposielali lieky

UKRAJINA: Vojnoví utečenci
Ukrajinská vlajka pri hraničnom priechode pre peších v ukrainskej obci Malé Slemence. Malé Slemence, 28. február 2022. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) a Slovenská lekárnická komora (SLeK) v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva SR v spoločnom stanovisku dôrazne neodporúčajú, aby lieky boli súčasťou bežnej humanitárnej pomoci jednotlivcov.

V tlačovej správe to uviedla hovorkyňa ŠÚKL Magdaléna Jurkemíková. Ako dodala, v súvislosti s humanitárnou krízou spôsobenou vojnovým konfliktom na území Ukrajiny, zaznamenávajú zvýšený záujem verejnosti o výdaj liekov – či už voľnopredajných, ale aj viazaných na lekársky predpis.

Porušenie zákona o liekoch

Inštitúcie upozorňujú, že lieky spadajú pod samostatnú kategóriu tovaru, ktorá pri prevoze cez hranicu zo zákona podlieha zvýšenému monitorovaniu a osobitnej colnej kontrole.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

„Navyše, počas celej doby prevozu aj skladovania musia byť splnené špeciálne podmienky uskladnenia liekov, ktoré si vyžadujú adekvátnu dokumentáciu,“ zdôrazňujú s tým, že dodávky liekov od individuálnych darcov nadmerne a najmä zbytočne zaťažujú colné hraničné priechody, ktoré momentálne čelia enormnému náporu.

Individuálne iniciované zbierky a následné zaobchádzanie s liekmi, ich poskytovanie, či podávanie, predstavujú porušenie zákona o liekoch a ďalšej súvisiacej legislatívy, pričom hrozí riziko poškodenia zdravia spôsobeného nesprávnym skladovaním, indikáciou, dávkovaním, liekovými interakciami alebo potlačením príznakov iného, závažnejšieho ochorenia.

Potrebné je povolenie

„Nie je možné garantovať kvalitu, bezpečnosť a účinnosť liekov, ktorých pôvod nie je zrejmý a ktoré pochádzajú z domácich zásob, či akéhokoľvek neoprávneného zdroja,“ upozorňuje Jurkemíková.

Zároveň žiadajú všetkých, ktorí takéto zbierky organizujú a nedisponujú povolením na zaobchádzanie s liekmi a zdravotníckymi pomôckami, aby od tohto konania upustili a otázky zdravotnej starostlivosti prenechali kompetentným štátnym orgánom.

„Obzvlášť upozorňujeme na riziká zhromažďovania a manipulácie s liekmi viazanými na lekársky predpis nezdravotníckymi pracovníkmi,“ konštatujú organizácie s tým, že lieková pomoc sa koordinuje na úrovni štátu a jednotná koordinácia zabezpečuje rovnomernú distribúciu a zamedzuje vzniku možnej nedostupnosti liekov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Magdaléna Jurkemíková
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRSLeK Slovenská Lekárnická KomoraŠÚKL Štátny ústav pre kontrolu liečiv