Malých onkologických pacientov navštevujú doma výjazdové sestry, ich rodičia si takúto službu veľmi pochvaľujú

NÚDCH, detská onkológia
Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
Tento článok pre vás načítala AI.

Agentúra domácej ošetrovateľskej starostlivosti (ADOS) pre detských onkologických pacientov v Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH) má za sebou už viac ako 150 návštev detí v rodinnom prostredí. Liečba sa tak ešte viac priblížila k deťom a ich rodinám.

Najskôr to boli návštevy pacientov v aktívnej liečbe z Bratislavy, neskôr Bratislavského kraja a dnes navštevujú aj pacientov z Nitry, Levíc a iných miest s dojazdom do dvoch hodín. Informoval o tom NÚDCH.

Spolupráca s neziskovkou

„Tento úspech je založený na synergickej spolupráci našej nemocnice s neziskovou organizáciou Deťom s rakovinou, ktorá zabezpečila prístrojové vybavenie, auto a pomohla s rekonštrukciou priestorov, čím výrazne prispela k vytvoreniu ADOS. Nemocnica poskytuje zdravotnícke a personálne zázemie,“ povedal riaditeľ NÚDCH Peter Bartoň.

Výjazdové sestry deťom odoberú krv, analyzátormi vyšetria krvný obraz a biochemické parametre. Výsledok poznajú do 10 minút.

Deti sú v menšom strese

V závažnejších stavoch s potrebou vysokej presnosti odoberú pacientom krv, v skúmavke ju prinesú do nemocnice, kde sa laboratórne vyšetrí.

„Rodičia si veľmi pochvaľujú, že deti sú v menšom strese a napätí a aj náročnejšie a bolestivé výkony v domácom prostredí zvládajú lepšie v porovnaní s návštevou nemocnice. S rodinami sa poznáme a vždy sa potešia, keď nás vidia,“ hovorí výjazdová sestra Veronika Mičietová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter BartoňVeronika Mičietová
Firmy a inštitúcie Agentúra domácej ošetrovateľskej starostlivostiDeťom s rakovinouNÚDCH Národný ústav detských chorôb