Lengvarský: Spoločnosť traumatizovali vyjednávania s lekárskymi odborármi, mohli sme to zvládnuť lepšie

LENGVARSKÝ: Rozhovor pre agentúru SITA
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský počas rozhovoru pre spravodajskú agentúru SITA. Bratislava, 15. december 2022. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová.

Ministerstvu zdravotníctva SR sa v tomto roku podarilo viac pozitívnych krokov. V rozhovore pre agentúru SITA a portál SITA Zdravotníctvo to povedal dočasne poverený minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO).

Vyzdvihol začiatok reformy siete nemocníc, aj prijatie novely zákona o liekoch. „Vďaka nej prišli na trh inovatívne lieky, oproti minulým rokom počet inovatívnych liekov na Slovensku vzrástol v stovkách percent,“ upozornil.

Rezort tiež v tomto roku spustil dva veľké projekty z plánu obnovy, ktoré sa týkajú nemocníc a začal s reformou ambulantnej siete. Za pozitívum minister považuje aj projekt z plánu obnovy, týkajúci sa duševného zdravia.

Vyjednávania mohli zvládnuť lepšie

Negatívne zhodnotil Lengvarský niekoľkotýždňovú debatu s Lekárskym odborovým združením (LOZ).

To, čo spoločnosť traumatizovalo, boli vyjednávania s Lekárskym odborovým združením. Aktivity lekárskych odborárov vyústili do podávaní výpovedí. Myslím, že toto sme mohli zvládnuť lepšie,“ povedal a zároveň dodal, že vyústenie do tohto štádia nebolo potrebné.

Nemuseli sme dospieť do štádia, keď lekári už podali výpovede a vyriešili sme to až deň pred skončením výpovedných lehôt,“ priznal Lengvarský. Pozitívom je však podľa neho zvýšenie platov všetkých zdravotníckych pracovníkov v ústavných zdravotníckych zariadeniach.

Zamerajú sa na digitalizáciu zdravotníctva

V budúcom roku rezort podľa Lengvarského čaká pokračovanie všetkých reforiem, teda reformy nemocníc, ambulantného sektora, liekovej politiky, aj plánu obnovy.

Osobne sa zameriam na digitalizáciu zdravotníctva. To bude pre mňa hlavný cieľ,“ povedal. V úvode budúceho roka bude ministerstvo bilancovať projekty z plánu obnovy. „Jednu výzvu sme už vyhlásili a ďalšiu výzvu na menšie projekty vyhlásime do konca tohto roka. Následne sa budú podpisovať zmluvy,“ uviedol.

Verí tomu, že občania už reálne uvidia, že sa nemocnice stavajú a rekonštruujú. „Ďalšia výzva pôjde na prístrojové vybavenie, vďaka čomu Slovensko bude mať do konca budúceho roka zopár moderných prístrojov,“ dodal dočasne poverený minister zdravotníctva.

Celý rozhovor s Vladimírom Lengvarským 

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie LOZ Lekárske odborové združenieMZ Ministerstvo zdravotníctva SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti