Lengvarský: Zdravotné poisťovne sú v elektronizácii oproti štátu výrazne vpred

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
LENGVARSKÝ: Rozhovor pre agentúru SITA
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský počas rozhovoru pre spravodajskú agentúru SITA. Bratislava, 15. december 2022. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová.

Rezort zdravotníctva má podľa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského obrovské rezervy v elektronizácii „Národné centrum zdravotníckych informácií a celkovo ich systém je pre mňa asi najväčším sklamaním počas takmer dvoch rokov vo funkcii,“ uviedol v rozhovore pre agentúru SITA a portál SITA Zdravotníctvo.

Pre Česko sme boli vzorom

Zmeny v oblasti elektronizácie sa podľa neho uskutočňujú veľmi ťažko, keďže v systéme vládne veľká byrokracia.

Stretol som sa s českým šéfom obdobnej inštitúcie v Čechách, ako je na Slovensku NCZI. Hovoril mi, že sme boli pre nich pred pár rokmi vzorom a dnes nás veľmi predbehli,“ povedal minister.

V budúcom roku sa chce preto sústrediť primárne na digitalizáciu sektora. „S riaditeľom NCZI Petrom Lukáčom problémy intenzívne riešime, ale nie som s tým spokojný. Dáta potrebujeme, bez toho sa nedá fungovať a momentálne ich musíme zháňať cez poisťovne,“ zdôraznil šéf rezortu zdravotníctva.

Potreba získavať dáta

Problémom môže byť podľa Lengvarského aj to, že digitalizácia funguje na báze dobrovoľnosti. Lekár sa totiž môže sám rozhodnúť, či chce využívať systém eZdravie, a to sa má podľa ministra zmeniť.

Je to veľmi komplikované, je veľa registrov a údajov, ktoré lekár musí vypĺňať, až ho to prestane baviť a skončí s tým. Systém musíme preorganizovať tak, že stačí jeden údaj a dosť,“ objasnil. Po novom si to predstavuje tak, že lekár vykáže len jeden údaj a potom už ho bude používať na všetky úkony. „Takto to musí byť nastavené. Dúfam, že to spustíme budúci rok,“ povedal.

Poisťovne výrazne predbehli štát

Šéf rezortu zdravotníctva priznal, že zdravotné poisťovne sú v elektronizácii oproti štátu výrazne vpred. „Trocha sa aj divím kolegom z NCZI, prečo nevyužívajú ich systémy. Napríklad eRecept ako produkt vytvorený poisťovňou funguje, je veľmi úspešný a nie je dôvod, aby to isté nemohlo fungovať pri eObjednaní,“ tvrdí.

Ako dodal, pri elektronizácii sa pravidelne stretáva aj s odporom odbornej verejnosti alebo konkrétnych ľudí v nemocniciach. „To je spôsobené hlavne tým, že sa stále podsúvajú nové požiadavky a vypisuje sa niečo nové. Treba zaviesť český systém – raz a dosť,“ dodal.

Celý rozhovor s Vladimírom Lengvarským 

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Peter LukáčVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRNCZI Národné centrum zdravotníckych informácií