Laparoskopické operácie prenikajú do onkochirurgie, na Slovensku sme pozadu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
laparoskopia
Foto: GettyImages

Operácia rakoviny hrubého čreva a konečníka sa na Slovensku robí stále prevažne „otvorenou“ metódou. Na laparoskopické metódy pripadá len 20 % zákrokov.

Vo svete je pritom trend úplne opačný, laparoskopie tvoria až 80 % operácií.

Na Slovensku by sme na dobrých pracoviskách mali operovať laparoskopicky alebo roboticky viac ako 60 % prípadov. Na špičkových pracoviskách viac ako 80 % pacientov,“ uviedol chirurg Alexander Ferko z Chirurgickej kliniky a Transplantačného centra Jesseniovej lekárskej fakulty a Univerzitnej nemocnice v Martine.

Problém je vo financiách aj v ľuďoch

Dôvodov zaostávania je niekoľko. Laparoskopické operácie sú napríklad finančne nákladnejšie. Ako však Ferko upozornil, v konečnom dôsledku vyjdú rovnako ako klasická metóda.

Pre pacienta prinášajú miniinvazívne výkony rýchlejšiu rekonvalescenciu s menším počtom pooperačných komplikácií,“ upozornil Ferko.

Nie je to však len o financiách. Ako sa zhodli účastníci medzinárodnej konferencie Videoonkochirurgia.sk, problém je aj v samotných lekároch.

Niekedy sa „starí“ chirurgovia odmietajú učiť nové technológie. Ako však upozorňuje líder v robotickej kolorektálnej chirurgii Amjad Parvaiz, vystavujú sa tým riziku, že sa ocitnú mimo svojej profesie.

Ako dodal nórsky chirurg Bjorn Edwin, stáva sa, že „starí“ chirurgovia sa laparoskopiu aj naučia, avšak nepustia mladších kolegov k operáciám.

Svetové špičky laparoskopickej a robotickej chirurgie sa v pondelok zišli v Bratislave.

Organizátorom druhého ročníka konferencie Videoonkochirurgia.sk je Chirurgická klinika a transplantačné centrum Jesseniovej lekárskej fakulty a Univerzitnej nemocnice v Martine.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Alexander FerkoAmjad ParvaizBjorn Edwin
Firmy a inštitúcie UN Martin Univerzitná nemocnica Martin