Kresťanskí demokrati nechcú usmernenie k zjednodušeniu zmeny pohlavia, pripomínajú aj vyjadrenie Matoviča

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Igor Matovič
Igor Matovič, poslanec líder hnutia Slovensko. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) vyzýva ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, aby nepodpísal odborné usmernenie na zjednotenie postupov poskytovania zdravotnej starostlivosti ku zmene pohlavia – tranzícii.

„V praxi by to znamenalo výrazné zjednodušenie zmeny pohlavia jednoduchým administratívnym zápisom v matrike, čo bude mať celospoločenský dopad,“ uviedla hovorkyňa KDH Lenka Halamová.

Najnovšie štúdie

Hnutie zároveň pripomína, že v decembri 2022 zaslalo predsedovi vlády a ministrovi zdravotníctva list viac ako 400 psychológov, psychiatrov a zdravotníckych pracovníkov. Upozornili v ňom na fakt, že toto odborné usmernenie neberie do úvahy závery najnovších štúdií, ktoré boli realizované v krajinách, kde bola tranzícia schválená a nepriniesla očakávané výsledky.

KDH je znepokojené procesom schvaľovania navrhovaného odborného usmernenia rezortu zdravotníctva. Členovia Komisie Ministerstva zdravotníctva SR pre štandardné diagnostické a terapeutické postupy mali súvisiaci dokument schváliť minulý piatok.

„Nespochybňujeme, že ľudia s poruchami pohlavnej identity majú mať zabezpečenú kvalitnú zdravotnú starostlivosť a odborné, psychologické sprevádzanie. Zároveň je ale nevyhnutné poskytnúť ochranu aj tým, ktorí sa oprávnene cítia byť ohrození,“ poukazujú kresťanskí demokrati.

Výsledok chaosu a svojvôle niektorých ľudí

Podľa hnutia ide najmä o ženy, ktoré budú stáť pred úplne novými chúlostivými situáciami, kde nebude už možné jasné odlíšenie pohlavia, napríklad ubytovanie, sociálne zariadenia či šatne na športoviskách.

KDH zároveň pripomína, že Igor Matovič ako predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), ktoré nominovalo do vlády ministra Lengvarského, v nedávnom rozhovore garantoval neprijatie takéhoto usmernenia súčasnou vládou. Celý proces vyvoláva podľa hnutia podozrenie, že je výsledkom chaosu a svojvôle niektorých ľudí v čase v podstate už nefungujúcej vlády.

„Nepovažujeme za profesionálne a ani zvládnuté, ak sa minister zdravotníctva sťažuje v médiách na absolútny nedostatok pracovníkov, ktorí by mali riešiť úlohy plánu obnovy, meškajúcu výstavbu nových nemocníc a na druhej strane majú na ministerstve kapacity riešiť kontroverzné návrhy odborných usmernení,“ tlmočila stanovisko KDH hovorkyňa.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor MatovičLenka HalamováVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutie