Košický kraj bude cez víkend očkovať aj deti od 12 rokov, musia prísť v sprievode rodiča

Očkovanie, deti, koronavírus
Foto: ilustračné, archívne, SITA/AP.

Košický kraj bude počas najbližšieho víkendu očkovať proti novému koronavírusu aj deti vo veku od 12 do 15 rokov.

Očkovať budú v krajskom veľkokapacitnom očkovacom centre v priestoroch Strednej odbornej školy informačných technológií v Košiciach. Informovala o tom v pondelok prostredníctvom tlačovej správy hovorkyňa predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) Anna Terezková.

Ministerstvo znížilo vekovú hranicu

„Zdravotníci v krajských veľkokapacitných očkovacích centrách doposiaľ očkovali ľudí nad 16 rokov veku, tento týždeň dochádza k zmene, keďže ministerstvo zdravotníctva znížilo vekovú hranicu. Už počas víkendu zaočkujeme prvých tínedžerov vo veku od 12 do 15 rokov,“ uviedol predseda KSK Rastislav Trnka.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Podľa jeho slov však musia prísť deti v sprievode rodiča alebo zákonného zástupcu. „Očkovanie sa bude realizovať pod odborným pediatrickým dohľadom, inak sa nebude líšiť od očkovania dospelých. Počet zaočkovaných bude závisieť aj od záujmu o vakcináciu,“ dodal Trnka.

Očkovať budú aj Sputnikom

Zdravotníci budú tejto vekovej kategórii podávať dvojdávkovú vakcínu od spoločnosti Pfizer/BioNTech. Záujemcovia sa môžu registrovať do čakárne prostredníctvom Národného centra zdravotníckych informácií. Pozvanie na očkovanie elektronickou formou dostanú zaregistrovaní počas týždňa.

K pondelku 21. júna Košický samosprávny kraj v rámci veľkokapacitných očkovacích centier aj výjazdovej jednotky podal spolu viac ako 195 700 vakcín. Počas aktuálneho 25. týždňa budú očkovať aj ruskou vakcínou Sputnik V, a to v očkovacom centre v Michalovciach.

Zrýchľujú tempo

Vo vakcinačnom centre v Košiciach bude kraj očkovať počas štyroch dní. Zmena nastane v prípade centra v Spišskej Novej Vsi, v ktorom sa počas víkendu očkovať nebude.

Zdravotníci očkujú aj prostredníctvom výjazdovej očkovacej služby. Tá doposiaľ podala vakcínu približne 12 160. Kraj postupne zrýchľuje tempo očkovania, vakcinačný tím bude po prvýkrát v teréne až šesť dní. Počas tohto týždňa mobilné očkovacie tímy navštívia 92 obcí a miest a šesť zariadení sociálnych služieb v Košickom kraji.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie BioNTechPfizer