Koronavírus: Nakazených Slovákov je už 97. Do leta ich môže byť pol milióna (online)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Triážny stan pre nemocnicou
Foto: ilustračné, SITA/Jana Birošová.

ONLINE (MINÚTA PO MINÚTE) —> STREDA 18. marec 2020

Slovensko má potvrdených 97 prípadov koronavírusu, v utorok ich počet vzrástol o 25. Pre celú krajinu platia viaceré opatrenia a obmedzenia.

Vstup na úrady, do potravín a MHD je povolený iba s prekrytými ústami a nosom (rúška, šatky atď.), taxikári môžu prevážať len tovar, ľudí nie.

Viac o téme: Koronavírus

Železnice pozastavili IC vlaky a na 66 staniciach zastavili aj predaj lístkov. Po Volkswagene oznámila svoj plán zastaviť výrobu aj trnavská automobilka PSA.

Dôležité infolinky

Infolinka pre organizačné pokyny: 0800 221 234
Infolinka Úradu verejného zdravotníctva: 0917 222 682

Linky regionálnych úradov verejného zdravotníctva:

 • Banská Bystrica – 0918 659 580
 • Bratislava – 0917 426 075
 • Nitra – 0948 495 915
 • Trnava – 0905 903 053
 • Trenčín – 0911 763 203
 • Košice – 0918 389 841
 • Prešov – 0911 908 823
 • Žilina – 0905 342 812

Koronavírus vo svete aj na Slovensku

 • Online (minúta po minúte)

ONLINE (MINÚTA PO MINÚTE) —> STREDA 18. marec 2019

22:00 Ďakujeme za sledovanie dnešného online prenosu, zajtra opäť pokračujeme v detailnom mapovaní vývoja okolo koronavírusu vo svete aj na Slovensku.

21:47 Lídri Európskej únie sa v utorok večer dohodli na vyhlásení zatiaľ 30-dňového zákazu vstupu na územie členských krajín EÚ, Nórska, Švajčiarska, Islandu a Veľkej Británie, z ktorého budú existovať výnimky iba vo veľmi obmedzenom rozsahu. Nemecko tento zákaz začína s okamžitou platnosťou aplikovať.

21:16 Indická vláda oznámila, že počnúc stredou nevpustí cez svoje hranice do krajiny už ani vlastných občanov, ktorí sa vracajú z niektorej členskej krajiny Európskej únie, Turecka či Veľkej Británie.

20:25 Rakúsko hlási tri obete a 1 332 nakazených, Česká republika 396 nakazených, Poľsko päť obetí a 221 nakazených. V Maďarsku evidujú 50 infikovaných a na Ukrajine siedmich. V Maďarsku a na Ukrajine zaznamenali už aj prvú obeť.

20:24 Počet nakazených v Taliansku vzrástol od pondelka večera do utorka večera z 27 980 na 31 506, čo znamená nárast o 3 526 prípadov za jediný deň.

20:20 Na celom svete sa koronavírusom nakazilo takmer 195-tisíc ľudí a 7 893 osôb ochoreniu podľahlo. Najviac obetí, 3 226, pochádza z Číny, kde sa šírenie nákazy podarilo dostať pod kontrolu. Nasleduje Taliansko s 2 503, Irán s 988, Španielsko s 510, Francúzsko so 148 a Spojené štáty s 85 obeťami.

20:14 Viacerí mobilní operátori v Indii púšťajú pred začiatkom každého telefonického hovoru asi 30-sekundové informácie o koronavíruse. Odkaz v angličtine sa začína kašľom osoby a volajúci ho počuje namiesto vyzváňacieho tónu. Mnohí sa však sťažujú, že je otravný a niektoré webové stránky dokonca zverejňujú rady, ako sa ho zbaviť.

19:36 Na číslo 155, linku zdravotnej záchrannej služby, volá v týchto dňoch trojnásobný počet ľudí. Záchranári volajúcich upozorňujú, aby linku nepreťažovali a využívali ju iba v prípade akútneho ohrozenia zdravotného stavu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

19:10 Slováci, ktorí bývajú na maďarskom pohraničnom území, budú môcť cestovať za prácou na Slovensko. Dohoda medzi slovenským a maďarským ministerstvom vnútra zabezpečí voľný cezhraničný pohyb občanov Slovenska, ktorí bývajú alebo pracujú na území Maďarska najviac do 30 kilometrov od svojich hraníc a rovnaké pravidlá budú platiť pre občanov Maďarskej republiky, ktorí žijú alebo pracujú na Slovensku.

18:38 Personálu bojnickej nemocnice odľahlo, 58 zdravotníkov už nemusí byť v karanténe. Test pacientky s podozrením na koronavírus bol negatívny. Nemocnica správu oznámila na sociálnej sieti.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

18:27 Národný onkologický ústav od stredy 18. marca rozširuje preventíve opatrenia. Pacienti musia na vstup do NOÚ využívať len hlavný vchod a zo všetkých budov vychádzať východom pri coffee shope. Pri hlavnom vchode bude zriadený vstupný filter (meranie teploty, odoberanie anamnézy, dezinfekcia rúk, kontrola ochrany nosa a úst. Lekári budú ordinovať v čase od 7.45 do 12.30 h.

18:12 Volkswagen Slovakia od utorka na dva týždne prerušil výrobu. S odbormi sa automobilka dohodla, že tisíce zamestnancov výrobnej i nevýrobnej oblasti zostanú doma s náhradou mzdy vo výške 60 percent priemerného zárobku.

18:00 Počet nakazených Slovákov sa zvýšil na 97.

K dnešnému dňu pribudlo na Slovensku 25 nových pozitívnych prípadov na ochorenie COVID-19. Spolu tak máme 97 pozitívnych vzoriek a 1816 negatívnych,“ uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. Bližšie informácie má rezort poskytnúť v stredu po skompletizovaní výsledkov z laboratórií.

17:40 Ibuprofén neduplikuje množenie koronavírusu v organizme. Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) sa opätovne vyjadril k užívaniu liekov s obsahom ibuprofénu pri nákaze koronavírusom. Správu, ktorá v posledných dňoch obletela svet, odborníci označili za hoax.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

17:28 Informačno-predajné miesta na hraničných priechodoch Brodské, Čunovo, Jarovce a Skalité sú až do odvolania zatvorené.

17:27 Pošta neprijíma zásielky, ktoré chcú zákazníci doručiť do rizikových oblastí Talianska. Kvôli obmedzeniam v medzinárodnej leteckej doprave nie je možné do 28. marca doručiť zásielky do Číny, Macaa a Hongkongu. Nedoručujú sa tiež zásielky do Mongolska, Kuvajtu, Džibutska a Líbie.

19:19 Slovenská pošta pozastaví poskytovanie komerčných služieb a predĺži úložnú dobu zásielok. Plošne zastavená je aj distribúcia a podaj letákov.

17:18 Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku (EK) funguje v obmedzených podmienkach. Európske informačné centrum je pre verejnosť fyzicky zatvorené, občania sa naň však môžu obracať elektronicky alebo telefonicky.

16:56 Španielska vláda občanov vyzvala, aby zostali doma. Polícia vynucuje toto nariadenie aj pomocou dronov, ktoré lietajú ponad ľudí na uliciach. Policajti cez ne prostredníctvom vysielačky všetkých vyzývajú, aby išli domov.

16:53 V Španielsku pribudlo za jediný deň 200 obetí koronavírusu. Celkový počet mŕtvych sa tak v krajine zvýšil na 509 a počet nakazených prevýšil 11 400. Španielsko preto v utorok uzatvorilo hranice a na svoje územie púšťa už len svojich občanov a ľudí, ktorí majú na jeho území pobyt.

16:42 Slovenská katolícka charita (SKCH) apeluje na štát, aby pri distribúcii ochranných zdravotníckych pomôcok pamätal aj na sociálne odkázaných občanov a tých, ktorí sa o nich starajú.

16:38 Počet obetí v Británii stúpol už na 56. Pozitívne testy má 1 500 osôb, nakazených však môže byť až 55-tisíc osôb. Primárne totiž v Británii testujú najmä ľudí v nemocniciach, takže osoby s ľahšími príznakmi sa o svojej diagnóze nemusia dozvedieť.

16:28 Policajti sa každý deň stretávajú s nedodržiavaním preventívnych opatrení. Doteraz riešili 149 porušení povinnej karantény a 101 prípadov, keď boli aj napriek zákazu otvorené reštaurácie či bary.

16:20 Podľa hongkonských lekárov môže mať časť pacientov po vyliečení sa z ochorenia COVID-19 zníženú funkčnosť pľúc o 20 až 30 percent. Prejavuje sa napríklad lapaním po dychu pri rýchlejšej chôdzi, informuje South China Morning Post. Experti si kladú otázku, či môže koronavírus pľúca niektorých pacientov natrvalo poškodiť.

16:07 Košická nemocnica môže denne spracovať 130 vzoriek od pacientov s podozrením na COVID-19. UNLP Košice oddnes spustila aj testovanie formou Drive-in. Bude sa týkať len pacientov, ktorí sa do nemocnice vedia dopraviť vlastným autom.

15:56 Prešovská univerzita prešla na núdzový režim a uzatvorila dva internáty. Jeden z nich poskytne v prípade nutnosti na zriadenie krízovej nemocnice.

15:41 Jeden človek s koronavírusom nakazí v priemere dvoch až troch ďalších, uvádza na sociálnej sieti Chemický ústav SAV. V rámci prevencie vedci odporúčajú používať rúška alebo len obyčajný šál, ktorý zachytí až 50 percent vydychovaných kvapôčok.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:31 Výdavky nemocenského fondu Sociálnej poisťovne stúpnu tento rok o stovky miliónov eur. Zvýšené náklady na výplatu PN či OČR vie zatiaľ Sociálna poisťovňa podľa jej vyjadrení vykryť z finančného vankúša.

15:21 Iránskemu systému zdravotníctva hrozí kolaps. V islamskej republike sa nakazilo už viac než 16-tisíc ľudí, z ktorých 988 zomrelo. Nová štúdia z prestížnej Technologickej univerzity v Teheráne varuje, že by sa koronavírusom mohli nakaziť milióny ľudí.

15:15 Rusi budú testovať všetkých, ktorí sa vrátili zo zahraničia. Doteraz testovali len ľudí, ktorí mali symptómy, a zároveň pricestovali z niektorej z najviac postihnutých krajín.

15:11 Ústredná vojenská nemocnica (ÚVN) SNP v Ružomberku má druhý potvrdený prípad s koronavírusom. „Testy potvrdili nákazu u 58-ročnej ženy. Ružomberčanka sa 14. marca vrátila z Rakúska, kde pracovala ako chyžná. Po návrate na Slovensko prišla priamo na kliniku infektológie, kde je aj momentálne hospitalizovaná,“ uviedla hovorkyňa nemocnice Petra Dišková.

15:05 Podľa expertov by mohlo šírenie koronavírusu v Taliansku dosiahnuť vrchol za dva až jedenásť dní. Aj naďalej budú síce počty nakazených stúpať, avšak nie takým tempom ako doteraz, uvádza portál Idnes.cz.

14:55 Mnohí ľudia po návrate zo zahraničia, najmä Talianska, nedodržiavajú 14-dňovú povinnú karanténu. Podľa polície dokonca ostali otvorené aj niektoré pohostinstvá či kostoly.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:47 V súčasnosti sú otvorené tri hraničné priechody s Rakúskou republikou, tri s Maďarskom, dva s Poľskou republikou a 14 s Českou republikou.

14:44 Rezort diplomacie predstavil stránku, na ktorej sa Slováci môžu informovať o zahraničných opatreniach v súvislosti s koronavírusom. Stránka je dostupná na: www.mzv.sk/cestovanie/covid19/obmedzenia-na-hraniciach.

14:30 Kancelárie zatvorili aj súdni exekútori. Občania ich od pondelka môžu kontaktovať telefonicky alebo elektronicky. Dočasné zrušenie stránkových hodín žiadnym spôsobom neovplyvňuje prebiehajúce exekučné konania a nijako nemení zákonné práva a povinnosti dlžníkov ani veriteľov.

14:10 Na Slovensku sú zabezpečené plynulé dodávky energií, ubezpečil minister hospodárstva Peter Žiga.

14:05 Študenti posledného ročníka medicíny v Taliansku ukončia štúdium predčasne bez skúšok a v čo najkratšom čase nastúpia do nemocníc. Vláda takto získa ďalších asi 10-tisíc lekárov na boj proti koronavírusu, informovala agentúra Reuters.

13:58 Pacientov s koronavírusom bude v Izraeli sledovať tajná služba. Nové opatrenie oznámil premiér Benjamin Netanyahu v rámci série krokov na zastavenie šírenia epidémie. Izrael eviduje viac ako 300 nakazených a zlepšenie situácie je podľa expertov stále v nedohľadne.

13:48 Medzi 12 novými nakazenými sú:

 • štyri osoby z Bratislavy,
 • štyria pacienti z okresu Žilina,
 • traja ľudia z okresu Dunajská Streda
 • a jeden pozitívny prípad z okresu Revúca.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:41 V prešovskej nemocnici zaznamenali prvý pozitívny test na koronavírus, ďalšie dva prípady odhalila mobilná jednotka. Prvou nakazenou je 54-ročná pacientka zo Spišského Podhradia, ktorá pracuje ako opatrovateľka v Rakúsku. Medzi zvyšnými nakazenými je aj dieťa pochádzajúce z Prešova.

13:27 Irán dočasne prepustil 85-tisíc väzňov vrátane politických. Urobil tak v rámci opatrení proti šíreniu koronavírusu vo väzniciach, informuje Reuters.

13:10 Starostka Čičmian turistom a návštevníkom pre koronavírus neodporúča vstupovať do obce. Dôvodom je zloženie obyvateľstva, ktoré tvorí 90 percent dôchodcov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:02 Premiér Peter Pellegrini potvrdil 12 nových prípadov koronavírusu. Počet infikovaných na Slovensku tak narástol na 84.

V nemocniciach ostáva 22 pacientov, dvaja z nich ležia na jednotke intenzívnej starostlivosti bez potreby umelej pľúcnej ventilácie. Zvyšok pacientov je v domácej karanténe s ľahším priebehom ochorenia.

12:51 Policajný prezident Milan Lučanský rokuje s maďarským partnerom o otvorení ďalšieho hraničného priechodu – Šahy. Maďarská strana nechala pre kamiónovú dopravu otvorené iba dva hraničné priechody, čím sa doprava značne zhusťuje.

12:40 Na Slovensku vznikla nová občianska iniciatíva hackvirus.sk. Jej ambíciou je zhromaždiť všetky dobré nápady a technologické riešenia na pomoc v boji proti ochoreniu COVID-19.

12:33 Na bratislavskom obchvate v smere do mesta sa tvoria rozsiahle kolóny kamiónov. Dôvodom je uzavretie štátnych hraníc Maďarska so Slovenskou republikou.

12:31 Termín na predloženie preukázania plnenia povinného podielu zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím sa predĺžil do 31. 5 2020.

12:21 Česi sa obuli do premiéra Babiša a ďalších členov vlády, že nenosia rúška. A vychvaľujú Slovákov.

11:56 Počas vrcholu epidémie na Slovensku bude naraz v nemocnici takmer 24-tisíc ľudí, pričom takmer 3300 z nich bude potrebovať pľúcnu ventiláciu, čiže pomoc pri dýchaní. V súčasnosti máme menej ako 500 ventilátorov. Ak by sme neprijali žiadne opatrenia, vrchol epidémie by prišiel už okolo 30. dňa a nakazených by bolo 2,3 milióna, vyplýva zo štúdie IZP.

11:51 Spoločnosť Eset zriadila fond na podporu účinnej diagnostiky a prevencie ochorenia COVID-19, do ktorého prispeje sumou 300 tis. eur. Suma bude podľa firmy v prípade potreby neskôr navýšená.

11:37 Polícia opäť dementuje informáciu, ktorá sa objavila na sociálnych sieťach, o uzatváraní Bratislavy v súvislosti s koronavírusom. Ako na sociálnej sieti uviedla bratislavská krajská polícia, rozsiahle kolóny nákladných vozidiel, ktoré sa tvoria na bratislavskom obchvate v smere do mesta, súvisia s uzatvorením štátnych hraníc Maďarska so Slovenskou republikou pre všetkých cudzincov a s tým spojených kontrol na maďarskej strane hraničného priechodu Čunovo – Rajka.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:23 Zavedené opatrenia pomohli zabrzdiť šírenie koronavírusu, uviedol riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky (IZP) pri ministerstve zdravotníctva Martin Smatana. Pri súčasnej úrovni opatrení matematické modely predpokladajú, že epidémia na Slovensku dosiahne vrchol na 110. deň od prijatia opatrení. V ten deň bude infikovaných 10 percent obyvateľstva. To nám dáva čas na prijatie ďalších krokov.

11:15 Nemecký výrobca áut Volkswagen pozastaví produkciu vo väčšine závodov na dva týždne pre neistotu v oblasti dopytu po autách a pre neistotu v otázke subdodávok, ktorú vyvoláva šírenie koronavírusu. Uviedol to v utorok generálny riaditeľ firmy Herbert Diess.

11:14 Prijímanie žiadostí o udelenie licencie na prevádzkovanie bezpečnostnej služby, vlastnej ochrany a žiadostí o udelenie akreditácie je pozastavené. Platí taktiež pozastavenie vykonávania a určovania skúšok odbornej spôsobilosti a kvalifikačných skúšok. Vyplýva to z opatrení, ktoré aktuálne platia v súvislosti s vyhlásením mimoriadnej situácie na území SR aj na úseku súkromných bezpečnostných služieb.

11:12 Spoločnosť Bolt, najväčšia domáca platforma na sprostredkovanie osobnej dopravy autami, od pondelka pozastavila svoju prevádzku na Slovensku. Informovala o tom v utorok v súvislosti s opatreniami vlády proti šíreniu koronavírusu, ich súčasťou je aj zastavenie prevádzky taxislužieb na štrnásť dní.

11:07 Nemecko a Turecko dopravia domov tisícky svojich občanov, ktorí počas pandémie nového koronavírusu uviazli v zahraničí.

Koronavírus Nemecko
Testovanie šoférov na koronavírus prostredníctvom mobilnej testovacej stanice v nemeckom Oberhausene. Foto: SITA (AP Photo/Martin Meissner)

11:05 Na hraničných priechodoch momentálne pre hrozbu globálnej pandémie panuje špeciálny režim. Na územie SR sú vpúšťané len osoby, ktoré majú na Slovensku trvalý pobyt, prechodný pobyt alebo sú držiteľmi slovenského pasu.

11:03 Zásobovanie tovarom má v prípade hraníc uzavretých pre hrozbu koronavírusu výnimku. Opakovane to zdôrazňuje ministerstvo vnútra aj policajný zbor. Predseda vlády Peter Pellegrini ešte vo štvrtok 12. marca po zasadnutí ústredného krízového štábu zdôraznil, že vláda urobí všetko pre to, aby fabriky na Slovensku mohli fungovať a aby mohli byť zásobované.

11:02 Slovenský zväz hádzanej (SZH) predĺžil v pondelok v reakcii na súčasnú situáciu a prevenciu pred šíriacim sa koronavírusom prerušenie všetkých súťaží vo svojej pôsobnosti a pod „krídlami“ krajských zväzov až do 15. apríla.

10:57 Vo zvolenskom Continentali výroba zatiaľ pokračuje, krízový štáb zasadá denne. Viac ako 300 zamestnancov, u ktorých to povaha práce umožňuje, pracuje z domu.

10:48 Krajčírske dielne spoločnosti ŽOS Trnava, ktoré zvyčajne pracujú na šití poťahov pre osobné vlakové vozne, zmenili od víkendu svoje zameranie. V rámci boja proti šíreniu nového koronavírusu zabezpečujú pre zamestnancov a spolupracovníkov rúška z bavlnenej tkaniny vo vlastnej réžii. Spoločnosť o tom informovala v tlačovej správe.

Koronavírus na Slovensku
Šitie ochranných rúšok pre zamestnancov ŽOS Trnava. Foto: SITA/ŽOS Trnava

10:47 Až 15 ministrov poľskej vlády je v karanténe po tom, čo ministra životného prostredia Michala Wosa testovali pozitívne na koronavírus. Posledné zasadnutie vlády bolo 10. marca, informuje BBC.

10:34 Rokovanie zastupiteľstva Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) plánované na 23. marca sa neuskutoční. Rozhodol o tom predseda TSK Jaroslav Baška s odkazom na aktuálne opatrenia Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

10:32 Polícia SR na sociálnej sieti upozornila na omšu, ktorá sa v obci Hronský Beňadik konala aj napriek zákazu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:28 Policajti neustále upozorňujú ľudí, aby v súvislosti s pandémiou rešpektovali mimoriadnu situáciu a nechodili na úrady. Ako uviedla polícia na sociálnej sieti, ľudia sú však nepoučiteľní a postupne sa zhromažďovali napríklad aj pred púchovským oddelením dokladov.

10:06 Austrálski vedci prišli na to, ako sa imunitný systém človeka vysporiada s novým koronavírusom. Tvrdia, že človek sa z ochorenia zotaví podobne ako pri chrípke.

10:03 Vlastník nemeckého futbalového klubu TSG 1899 Hoffenheim Dietmar Hopp vyvíja vakcínu proti šíriacemu sa koronavírusu.

10:02 Amerického herca Toma Hanksa a jeho manželku Ritu Wilson prepustili v Austrálii z nemocnice po liečbe ochorenia COVID-19. Pár je v súčasnosti v domácej karanténe v prenajatom dome. Informuje o tom spravodajský portál BBC. Testy na koronavírus mali pozitívne aj herečka Olga Kurylenko či jej kolegovia Idris Elba a Kristofer Hivju.

10:00 Štátni príslušníci Ukrajiny a cudzinci s trvalým pobytom na Ukrajine budú môcť oddnes od 08.00 do 22. marca do 18.00 prekročiť vonkajšiu hranicu so Slovenskou republikou na Ukrajinu na hraničnom priechode Vyšné Nemecké aj pešo.

9:56 Slovensko dnes od 12.00 uzatvorí hraničné priechody s Poľskou republikou. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová, poľská strana ohlásila, že v prevádzke bude mať zatiaľ dva priechody, na ktoré je presmerovaná kamiónová a osobná doprava, a to Trstenú a Vyšný Komárnik. Ostatné priechody budú zatvorené.

9:54 Pekári hlásia nárast dopytu o 50 %, pripravujú sa na krízový scenár. Tvrdia, že ľudí bez pečiva nenechajú.

9:50 Slováci sa riadia odporúčaniami a vítajú preventívne opatrenia. Starší ľudia nevedia posúdiť stupeň ohrozenia, ukázal prieskum. Online dotazník zbieral dáta od obyvateľov Slovenska aj Českej republiky.

Opatrenia proti šíreniu koronavírusu
Zákazníci v Bratislave čakajú pred lekárňou z dôvodu požiadavky, aby do lekárne vstupovali po jednom. Foto: SITA/Branislav Bibel

9:47 Podľa prezidenta Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Jána Kováčika sa fortunaligový ročník 2019/2020 dohrá. Oproti hokejovej Tipsport lige, kde minulý týždeň sezónu predčasne ukončili, futbal nie je pod takým časovým tlakom.

9:44 Nemocnica s poliklinikou (NsP) Prievidza so sídlom v Bojniciach bude fungovať v obmedzenom režime. „Ortopedické oddelenie bude spojené s traumatológiou, obmedzenia sa dotknú chirurgického oddelenia. Zatvorené bude očné oddelenie, a naopak, interné oddelenie bude posilnené. Je to najmä z dôvodu narastajúceho počtu prípadov s podozrením na koronavírus vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne, ktorej sa takýmto spôsobom bude snažiť bojnická nemocnica pomôcť,“ povedala Lenka Kukučková z Úradu Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK).

9:41 Dolnokubínska samospráva na základe rozhodnutia krízového štábu mesta pristúpila k dočasnému zrušeniu plateného parkovania v celom meste. Podľa primátora Jána Prílepka chcú v zložitej epidemiologickej situácii obmedziť kontakt vodičov s parkovacími automatmi, ale aj zjednodušiť pohyb vodičov v centre mesta.

9:33 V Poprade pribudli ďalšie obmedzenia, MHD bude premávať vo víkendovom režime. Krízový štáb v Poprade tiež rozhodol o zatvorení detských ihrísk v meste, ktoré opáskujú.

9:29 Stredoslovenská distribučná (SSD) sa pridala k Západoslovenskej distribučnej a Východoslovenskej distribučnej a nateraz zrušila plánované odstávky elektriny. Elektrikári, ktorí sa budú pohybovať v teréne, by už mali mať k dispozícii potrebné ochranné prostriedky vrátane respirátorov.

9:27 Ministerstvo vnútra (MV) zakúpilo milión kusov antibakteriálnych rúšok. Ako sa ďalej uvádza v zmluve zverejnenej na Centrálnom registri zmlúv, celkové náklady na zabezpečenie rúšok vyčíslili na 2 520 000 eur aj s DPH

9:24 Talianska firma za 24 hodín navrhla a s pomocou 3D tlačiarne vyrobila sto dýchacích ventilov pre nemocnicu v meste Brescia. Ventil využívajú pacienti na jednotke intenzívnej starostlivosti, ktorí potrebujú dýchacie prístroje. V nemocnici sa nachádza 250 pacientov s koronavírusom a ventily môžu fungovať nepretržite maximálne osem hodín. Výroba produktu stojí menej ako jedno euro a návrh prototypu trval tri hodiny.

9:10 Pre ekonomiku je podľa analytikov kľúčové, kedy sa pandémiu podarí zastaviť. Prerušovanie výroby v automobilkách je podľa analytikov vedľajší problém, pretože ak sa podarí vírus skoro zastaviť, môžu svoju produkciu dobehnúť. Horšie sú na tom služby, obchody či cestovný ruch.

Opatrenia proti šíreniu koronavírusu
Cestujúci v autobuse s rúškom na tvári v bratislavskej MHD. Foto: SITA/Branislav Bibel

9:08 Od stredy bude v Trenčianskom kraji jazdiť menej prímestských autobusov. Už dnes ráno prešla z prázdninového na víkendový režim mestská hromadná doprava v Trenčíne. V zmysle nariadenia vlády SR zostanú zatvorené všetky klientske centra SAD Trenčín; cestujúci majú možnosť kúpiť si dopravnú kartu či doplniť kredit prostredníctvom e-shopu.

9:01 Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) poskytne štyri internáty v rôznych oblastiach kraja pre potreby ľudí, ktorí sa vracajú zo zahraničia a musia zostať v povinnej karanténe pre hrozbu šírenia koronavírusu.

8:58 Prímestská autobusová doprava v Trnavskom kraji funguje od dnešného dňa pre cestujúcich bezplatne, aby bol vylúčený kontakt cestujúcich s vodičmi. Autobusy však budú jazdiť v obmedzenom režime, ako v období medzi Vianocami a Novým rokom. Bezplatne od dnešného dňa funguje aj mestská autobusová doprava v Trnave, ktorá jazdí ako cez víkend.

8:54 Pandémia koronavírusu dočasne zrušila plánované verejné kultúrne podujatia. Rádio Devín zareagovalo zmenou programu a poslucháčom prinesie hodnotné rozhlasové hry, fíčre, relácie o  poézii a próze, symfonické koncerty vážnej hudby, experimentálnu, jazzovú a folkovú hudbu či veľké operné a koncertantné diela.

8:52 Košický samosprávny kraj (KSK) prijal ďalšie preventívne opatrenia v súvislosti s ochranou verejného zdravia. Oddnes musia všetci cestujúci v prímestskej autobusovej doprave nosiť ochranné rúška alebo respirátory. V prípadne, že takéto ochranné pomôcky nemajú, dopravcovia akceptujú i šály či šatky, ktoré zabraňujú šíreniu vírusov vo verejnej doprave.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

8:47 Prevádzkovatelia čerpacích staníc nevylučujú, že na Slovensku môže prísť k optimalizácii počtu otvorených čerpacích staníc.

8:45 Núdzový stav vyhlásený vládou pre štátne nemocnice a ústavy a ani jeho prípadné rozšírenie nemôžu mať vplyv na preberanie moci v štáte novou vládou. Pre agentúru SITA sa to uviedli ústavní právnici Peter Kubina a Eduard Bárány.

8:36 V Poľsku podľahli koronavírusu štyria ľudia a nakazilo sa dovedna 177 osôb. Podľa odhadov by sa v krajine do konca tohto týždňa mohlo potvrdiť viac ako tisíc prípadov ochorenia, informuje portál Wiadomosci.onet.pl.

Koronavírus v Poľsku
Zdravotníci počas komunikácie s pacientmi v nemocnici vo Varšave. Poľsko do týždňa očakáva prudký nárast počtu nakazených. Foto: SITA (AP Photo/Czarek Sokolowski)

8:25 Podľa hovorkyne Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) Evy Kliskej je 52-ročný muž, ktorému ako prvému na Slovensku diagnostikovali COVID-19, v stabilizovanom stave, naďalej však ostáva vo zvýšnom režime starostlivosti.

8:05 Útok na vládnu budovu v thajskej provincii Yala si vyžiadal najmenej 20 zranených. Incident sa stal v utorok v hlavnom meste, kde páchatelia použili granáty aj bombu v aute. V centre na koordináciu vládnej politiky v regióne sa nachádzali stovky ľudí, keďže sa tam konala informačná akcia v súvislosti so šírením nového koronavírusu.

7:54 Podľa WHO sa koronavírusom celosvetovo nakazilo viac ako 167-tisíc ľudí a vyše 6 600 z nich zomrelo. V priebehu včerajšieho dňa pribudlo 13 903 nových infikovaných.

7:40 České ministerstvo zdravotníctva uvažuje nad povolením použitia remdesiviru, nádejného lieku na ochorenie COVID-19, pre pacientov v kritickom stave.

Látka zatiaľ v Európskej únii nie je schválená, píše iDNES.cz.

7:28 ČT24 uviedla, že Česko má prvých troch vyliečených pacientov z koronavírusu. Počet infikovaných však prekročil 340. Zhruba polovica z nich nepozná pôvod svojej nákazy.

7:24 Pri vstupe do Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) je na recepcii pre každého pacienta zabezpečená dezinfekcia rúk, ochranné tvárové rúška a meranie teploty, informoval NÚSCH na sociálnej sieti.

7:19 Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) zverejnil inštruktážne video k správnemu noseniu rúšok.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

7:05 Všetci francúzski občania musia zostať od utorka od 12.00 doma. Opustiť svoje domovy môžu len v nevyhnutných prípadoch a porušenie tohto nariadenia sa bude trestať. V pondelok večer to oznámil v prejave k národu francúzsky prezident Emmanuel Macron.

7:04 India má 114 potvrdených prípadov respiračného ochorenia COVID-19 a dve s ním spojené úmrtia.

7:00 V snahe zabrániť šíreniu nového koronavírusu India uzavrela svoju najikonickejšiu pamiatku Tádž Mahal. Okrem Tádž Mahalu v Indii zavreli aj ďalšie významné pamiatky a múzeá. Podľa ministra kultúry Prahlada Patela budú pamiatky zatvorené do 31. marca, pričom po tomto období opatrenie posúdia. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

6:48 V karanténe sa momentálne nachádza 58 zamestnancov Nemocnice s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach po tom, ako nemocnicu viackrát navštívila žena, ktorá bola predtým v kontakte so svojou dcérou pracujúcou v Rakúsku. Ide o 22 lekárov, 30 zdravotných sestier a 6 sanitárov, uviedol Trenčiansky samosprávny kraj na svojej stránke. Bojnická nemocnica bude fungovať v obmedzenom režime.

6:39 Stovky väzňov utiekli z najmenej štyroch väzníc v brazílskom štáte Sao Paulo po tom, čo miestne úrady zrušili ich dočasné priepustky pre obavy, že by pri návrate do zariadení mohli priniesť nový koronavírus.

6:15 Hoci sa hovorí že nový vírus deti neohrozuje, Svetová zdravotnícka organizácia upozorňuje, že to nie je celkom tak.

5:40 Medzi nakazenými je aj dieťa z materskej školy Palkovičova v Bratislave, rovnako ako jeho rodičia. Na sociálnej sieti to uviedol starosta Ružinova Martin Chren. „Majú sa, našťastie, dobre, jeden deň mali horúčky, odvtedy viac-menej len kašeľ a nádcha. Je to však prvý náznak toho, že sa choroba mohla rozšíriť aj mimo okruh našich zamestnancov,“ napísal.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

5:36 Hranice s Maďarskom sú pre Slovákov od polnoci zavreté.

„Do Maďarska sa dostanú iba občania s maďarským pasom. Na Slovensku sa dostanú iba Slováci, čo už platí niekoľko dní,“ informuje polícia na sociálnej sieti Facebook s tým, že akékoľvek možné úľavy pre Slovákov žijúcich v pohraničí sú predmetom politických diskusií. Hovorkyňa Prezídia Policajného zboru SR Denisa Bárdyová spresnila, že osobná doprava bude púšťaná cez hraničný prechod Čunovo – Rajka a Medveďov – Vámosszabadi a nákladná doprava cez Čunovo – Rajka a Milhosť – Tornyosnémeti.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

5:30 Vítame vás pri sledovaní utorňajšieho online prenosu aktuálnych informácii o pandémii nového koronavírusu vo svete aj na Slovensku. Počet nakazených v pondelok u nás vzrástol na 72 prípadov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Denisa BárdyováDietmar HoppEmmanuel MacronEva KliskáJán KováčikJaroslav BaškaLenka KukučkováMilan LučanskýPeter PellegriniPetra DiškováRita WilsonTom HanksZuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie BBSK Banskobystrický samosprávny kraj (VÚC)EK Európska komisiaEsetEU Európska úniaMV Ministerstvo vnútra SRMZ Ministerstvo zdravotníctva SRNemocnica s poliklinikou Prievidza so sídlom v BojniciachNOÚ Národný onkologický ústavNÚDCH Národný ústav detských chorôbNÚSCH Národný ústav srdcových a cievnych chorôbPrešovská univerzita v PrešovePrezídium policajného zboru SRSAD TrenčínSFZ Slovenský futbalový zväzSKCH Slovenská katolícka charitaSlovenská poštaSociálna poisťovňaSSD Stredoslovenská distribučnáŠÚKL Štátny ústav pre kontrolu liečivSZH Slovenský zväz hádzanejTSK Trenčiansky samosprávny kraj (VÚC)UNB Univerzitná nemocnica BratislavaUNLP KE Univerzitná nemocnica L. Pasteura KošiceÚVN Ružomberok Ústredná vojenská nemocnica SNP RužomberokÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SRVolkswagenVSD Východoslovenská distribučnáWHO Svetová zdravotnícka organizáciaŽOS TrnavaZSD Západoslovenská distribučná