Každoročne skončí v spaľovniach približne 200 ton liekov, Slováci si robia doma zbytočné zásoby

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
lieky, muž
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slovensko zasiahol nedostatok viacerých druhov liekov. Aktuálne je situácia v dostupnosti horšia najmä v oblasti pediatrických liekových foriem určených na liečbu bolesti a horúčky u detí – konkrétne sú to sirupy a čapíky s obsahom paracetamolu a ibuprofénu. V tlačovej správe to uviedla Asociácia poskytovateľov sieťových lekární (APSL).

Vytváranie prehnaných zásob

Vyzýva ľudí, aby k nákupom voľnopredajných liekov pristupovali zodpovedne a zvážili vytváranie prehnaných zásob liekov. Na Slovensku totiž každoročne skončí v spaľovniach približne 200 ton liekov, ktoré ľudia nakúpia a neskôr ich po exspirácii vrátia do lekární.

APSL eviduje výpadky pri liekoch na lekársky predpis, a to naprieč viacerými kategóriami, ako sú kardiovaskulárny systém, tráviaci trakt a metabolizmus či centrálna nervová sústava.. Výnimkou nie sú ani antibiotiká,“ upozorňuje predseda APSL Jan Žák.

Nedostatok liekov

Deje sa tak v čase, keď počet chorých na chrípku a iné respiračné ochorenia rastie. „Nedostatok niektorých liekov je spôsobený súhrou viacerých faktorov, ako nedostatok personálu vo výrobe, výpadky surovín potrebných na výrobu liekov alebo výpadky v dodávkach obalových materiálov,“ upozorňuje Žák.

Európsky parlament pred časom upozornil, že v rokoch 2000 až 2018 sa nedostatok liekov v Európe zvýšil dvadsaťnásobne. Pokiaľ ide o výrobu účinných farmaceutických látok, chemických surovín a liekov, Európa je stále viac závislá na dovoze najmä z Indie a Číny.

Ochota za lieky zaplatiť viac

Pod nedostatok liekov sa podpísali aj pandémia COVID-19, či vojenský konflikt na Ukrajine. Niektoré krajiny sú pre výrobcov a dodávateľov liekov atraktívnejšie ako Slovensko. Ak totiž sami výrobcovia majú nedostatok liekov, vyberú si na ich predaj trh, kde sú ochotní za lieky zaplatiť viac.

Monitoring a včasná reakcia zo strany regulátora by bezpochyby pomohli situáciu s nedostatkom liekov riešiť,“ poznamenal predseda APSL.

Štandardy pri predpisovaní antibiotík

Podľa neho existuje niekoľko možností, ktoré môžu pomôcť zlepšiť dostupnosť liekov pre pacientov. Jednou z ciest je nastavenie štandardov pri predpisovaní antibiotík. Dnes je situácia nekontrolovateľná, čo často spôsobuje až nadužívanie liekov.

Pri výpadkoch by mohlo pomôcť, keby sme vedeli, kto antibiotiká reálne potrebuje. Tu je priestor aj pre lekárne, a to najmä v oblasti v preventívnych vyšetrení,“ dodal.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Žák
Firmy a inštitúcie EP Európsky parlament