Hrindovej chýbala možnosť zlepšovať postavenie sestier

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tatiana Hrindová
Tatiana Hrindová Foto: SITA / Diana Černáková

AKTUALIZOVANÉ – Vedenie komory sestier preto vyzýva ministra zdravotníctva Tomáša Druckera, aby novej ministerskej sestre posilnil kompetencie.

Dôvodom dobrovoľného odchodu ministerskej sestry Tatiany Hrindovej z postu riaditeľky odboru ošetrovateľstva na Ministerstve zdravotníctva (MZ) SR bolo to, že dlhodobo nemala možnosť zlepšovať postavenie sestier a pôrodných asistentiek. Uviedla to vo štvrtok na tlačovej konferencii.

Vedenie Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) preto vyzýva ministra zdravotníctva Tomáša Druckera, aby novej ministerskej sestre posilnil kompetencie, aby mohla efektívnejšie koordinovať ošetrovateľstvo, prijímať zásadné opatrenia na zmeny slovenského ošetrovateľstva, ktoré pocítia nielen sestry a pôrodné asistentky, ale aj pacienti.

„Na túto pozíciu som vstupovala na vrchole svojich odborných, ale aj osobných síl a verila som tomu, že moje odborné skúsenosti, vedomosti napomôžu k tomu, aby sme hľadali riešenia na stabilizáciu sestier v zdravotníckom systéme,“ povedala vo štvrtok Hrindová.

Rozmýšľala pol roka

Rozhodnutie odísť sa podľa nej rodilo dlho.

„Asi pol roka som rozmýšľala, či sa mi napĺňajú, alebo nenapĺňajú predstavy, čo by ministerská sestra pre sestry na Slovensku mala priniesť. Postupne som prišla k záveru, že je potrebné pre budúcnosť slovenských sestier dať jasnú informáciu o tom, že nestačí mať pozíciu ministerskej sestry, ale je nevyhnutné naplniť jej obsah takými kompetenciami, ktoré v konečnom dôsledku prinesú zlepšenie postavenia sestier v spoločnosti, ale takisto zvýšenie atraktivity tohto povolania,“ vysvetlila.

Minister zdravotníctva zriadil odbor ošetrovateľstva krátko po svojom nástupe 15. júna 2016, pričom od 1. augusta 2016 do konca minulého roka mu šéfovala Tatiana Hrindová.

„Sme toho názoru, že Tatiana Hrindová, sa veľmi dobre zhostila pozície riaditeľky odboru ošetrovateľstva MZ SR. Podarilo sa jej zlepšiť nielen komunikáciu medzi sestrami a MZ SR, ale svojím pôsobením zároveň naštartovala novú etapu vnímania ošetrovateľstva na Slovensku,“ konštatovala prezidentka komory sestier Iveta Lazorová.

Drucker sa s Hrindovou ani nestretol

Komora sestier požiadala ministra zdravotníctva o pracovné stretnutie.

„Žiaľ, šéf rezortu zdravotníctva zrejme pozíciu ministerskej sestry nepovažuje za až takú dôležitú, nakoľko si osobne doteraz nenašiel čas na to, aby si vypočul dôvody nespokojnosti Tatiany Hrindovej a hľadal riešenia,“ dodala prezidentka SK SaPA.

Lazorová verí, že Drucker nezriadil pozíciu ministerskej sestry „len naoko“ a má úprimný záujem zlepšiť postavenie sestier a pôrodných asistentiek na Slovensku, ako aj podmienky pre pacientov.

O sestrách rozhodovali iní

Samotná Hrindová podľa jej slov nemala možnosť vstupovať do rozhodnutí, ktoré v konečnom dôsledku ovplyvňovali život sestier.

„V pozícii ministerskej sestry som si nevedela zvyknúť na to, že o sestrách rozhodovali iní odborníci a ja som nemala možnosť ovplyvniť ich rozhodnutie. Nadobudla som pocit, že na MZ SR prevažuje názor niektorých politikov nad vecnou a odbornou argumentáciou. Takým príkladom môže byť, že ma neprizvali k riešeniu úloh týkajúcich sa ošetrovateľstva ako napríklad úprava organizácie riadenia v nemocniciach bez možnosti akceptovať názvoslovie pozícií a nariadenia v zmysle odborného usmernenia a podobne,“ vysvetlila bývalá ministerská sestra.

Očakávania sa nenaplnili

Ako povedal člen Rady a Prezídia SK SaPA Milan Laurinc, s odstupom času je potrebné konštatovať, že sa očakávania komory plné optimizmu nenapĺňajú, vo väčšine prípadov ostávajú návrhy a postrehy sestier a pôrodných asistentiek neakceptované.

Ministerstvo je podľa neho nečinné práve tam, kde sa žiada okamžitý zásah, ako napríklad kontrola personálnych normatívov v oblasti riadenia ošetrovateľskej starostlivosti.

„Musím povedať, že ministerstvo zdravotníctva si zvolilo pozíciu takzvanej kompetenčne slabej ministerskej sestry, teda takej, ktorá je v zásade len tlmočníkom politiky ministerstva smerom k sestrám a pôrodným asistentkám. Jej status jej nedáva právo ovplyvňovať politické a iné zásadné otázky týkajúce sa ošetrovateľstva. Ministerská sestra má plniť úlohy ministerstva podľa rozhodnutí ministra, nie presadzovať záujmy sestier,“ dodal Laurinc.

Mohla by vydávať nariadenia a vyhlášky

Komora sestier dlhodobo upozorňovala na potrebu zriadenia pozície ministerskej sestry s patričnými kompetenciami.

Bola to taktiež jedna z troch požiadaviek, ktorú SK SaPA požadovala od nového ministra zdravotníctva Tomáša Druckera.

„V roku 2016 sme s potešením prijali informáciu o zriadení odboru ošetrovateľstva v organizačnej štruktúre Ministerstva zdravotníctva SR, čím sme dúfali, že sa významnejšie posilní účasť sestier a pôrodných asistentiek na riešení otázok v oblasti ošetrovateľstva a pôrodnej asistencie na Slovensku. Dúfali sme, že minister zdravotníctva Tomáš Drucker túto funkciu zriadi s patričnými kompetenciami a novej ministerskej sestre umožní robiť také zásadné zmeny v ošetrovateľstve a pôrodnej asistencii, ktorú budú pre sestry a pôrodné asistentky prijateľné. Žiaľ, stal sa pravý opak,“ uzavrela Lazorová.

Ministerská sestra by mala mať podľa nej podobné kompetencie ako v Českej republike, kde môže vydávať nariadenia, vyhlášky, či podobné legislatívne rámce regulujúce ošetrovateľstvo a pôrodnú asistenciu.

MZ: Hrindová komunikovala so štátnou tajomníčkou

Ministerstvo zdravotníctva považuje pozíciu ministerskej sestry za jednu z kľúčových pozícií. Uviedla to v reakcii hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

„Táto pozícia bola na ministerstve zdravotníctva zriadená vôbec po prvý raz a súčasné vedenie rezortu tak urobilo ihneď po svojom nástupe práve z toho dôvodu, aby sestrám umožnilo priamu spoluprácu na tvorbe legislatívy týkajúcej sa zlepšenia pracovných podmienok sestier a ostatných nelekárskych pracovníkov“ vysvetlila.

Ministerská sestra v pravidelných intervaloch komunikovala so štátnou tajomníčkou MZ SR, ktorá priamo informovala ministra zdravotníctva,

Podľa Eliášovej ministerstvo rešpektuje osobné rozhodnutie Hrindovej ukončiť pracovný pomer a zároveň jej ďakuje za odvedenú prácu.

Kompetencie má dostatočné

„Šéf rezortu zdravotníctva Tomáš Drucker ihneď po tom, ako pani Hrindová ministerstvo informovala o ukončení pracovného pomeru, inicioval stretnutie s komorou s cieľom túto problematiku detailne rozobrať a vypočuť si všetky pripomienky. Na tomto stretnutí sa za rezort zdravotníctva zúčastnila pani štátna tajomníčka Andrea Kalavská, ktorá v jeho priamom zastúpení diskutovala so zástupcami komory sestier,“ objasnila Eliášová.

Podľa hovorkyne minister zdravotníctva sa zároveň po oznámení Hrindovej ihneď obrátil listom na komoru sestier a pôrodných asistentiek a požiadal o nominácie kandidátov na pozíciu ministerskej sestry.

„Aktuálne realizujeme výberové konanie, pričom komora sestier na základe výzvy ministra zdravotníctva už nominovala niekoľkých uchádzačov. Výberové konanie bude ukončené do konca januára. Sme presvedčení, že odbor ošetrovateľstva má dôležité postavenie pri riešení problematiky sestier a disponuje dostatočnými kompetenciami na to, aby tvoril a pripravoval opatrenia v prospech sestier. Veríme, že nový líder či líderka následne naplno využije všetky nástroje v prospech sestier a zdravotníckych pracovníkov v oblasti ošetrovateľstva,“ dodala Eliášová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tatiana Hrindová
Firmy a inštitúcie SKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek