Heger ohlásil termín začatia výstavby nemocnice Rázsochy a ozrejmil, na čo pôjdu nové eurofondy

Eduard Heger
Predseda vlády Eduard Heger. Reprofoto: www.facebook.com

Výstavba novej nemocnice Rázsochy by sa mohla začať v druhom štvrťroku 2024. Informoval o tom premiér Eduard Heger (OĽaNO) na sociálnej sieti. Predbežné náklady sú vypočítané na 263 miliónov eur. Dokončenie prvej časti prinesie univerzitnú nemocnicu s približne 695 lôžkami, dvadsiatimi operačnými sálami, štyridsiatimi ambulanciami a tridsiatimi piatimi tisíckami hospitalizácií ročne.

Univerzitná nemocnica v Martine

Heger zároveň pripomenul, že koncom roka 2022 poklepali základný kameň novej univerzitnej nemocnice v Martine, ktorá bude hotová v roku 2026 a bude stáť 330 miliónov eur. Obe nemocnice sú financované z Plánu obnovy a odolnosti SR, ktorý prináša aj rozsiahle investície do rekonštrukcie a modernizácie ďalších nemocníc a podporu menších projektov.

Celkovo sme v pláne obnovy na zdravotníctvo vyčlenili vyše 1,5 miliardy eur,“ doplnil Heger.

Nové eurofondy

Premiér zároveň informoval, že Slovensko už môže začať čerpať z nových eurofondov, na ktoré Európska komisia uhradila prvé zálohové platby. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR vyhlási prvé výzvy z Programu Slovensko už čoskoro.

Podpora pôjde na rozvoj regiónov, školy, športoviská, cesty či zatepľovanie domov. Z takmer 13 miliardového balíka uvidíme prvé pozitívne zmeny a najmä všetko bude pod jedným programom a metodikou, čím sa výrazne uľahčí byrokracia pri čerpaní eurofondov,“ uviedol Heger.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard Heger
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaMinisterstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SR MIRRI