Fakultná nemocnica v Trnave má ďalší nový CT prístroj, denne vyšetria desiatky pacientov

CT Nemocnica Trnava
Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská a primár Rádiologickej kliniky FN v Trnave Andrej Klepanec pri novom CT Foto: Pavol Machovič

Fakultná nemocnica v Trnave spustila za účasti ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej do prevádzky ďalší nový CT prístroj. Nahradí starší, ktorý bol z dôvodu častej poruchovosti odinštalovaný. V súčasnosti má nemocnica k dispozícii dva funkčné CT prístroje, prvý spustili do prevádzky pred rokom.

Vyšetria desiatky pacientov denne

Vo Fakultnej nemocnici v Trnave vieme vďaka dvom CT prístrojom vyšetriť až 70 pacientov denne, čakacie lehoty na vyšetrenie sú do jedného týždňa. Ročne na CT pracovisku vyšetríme viac ako 12-tisíc pacientov a vykonáme viac ako 900 nevaskulárnych intervenčných výkonov pod CT kontrolou,“ povedal primár Rádiologickej kliniky FN v Trnave Andrej Klepanec.

Nový prístroj bol financovaný z prostriedkov ministerstva zdravotníctva. „Ide o ďalší zo sedemnástich moderných prístrojov, ktoré ministerstvo zdravotníctva obstaralo pre trinásť slovenských nemocníc. Vďaka centrálnemu obstarávaniu a elektronickej aukcii sme usporili približne 17 miliónov eur v porovnaní s českými cenami. Takto ušetrené peniaze môžu nemocnice investovať do ďalších oblastí, kde ich pacienti či zdravotníci najviac potrebujú. Celkovo za posledné tri roky pribudlo do nemocníc 21 CT prístrojov,“ informovala v Trnave ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Jedno z popredných pracovísk

Prístroj bude prevádzkovať rádiologická klinika, ktorá patrí medzi popredné pracoviská v oblasti diagnostickej a intervenčnej rádiológie na Slovensku. Okrem diagnostických vyšetrovacích metód sa zaoberá širokým komplexným spektrom rádiologických terapeutických vaskulárnych, ako aj nevaskulárnych intervenčných zákrokov vykonávaných pod kontrolou rádiologických zobrazovacích metód.

Rádiologická klinika zároveň poskytuje výučbovú základňu pre študentov Trnavskej Univerzity v Trnave a Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea KalavskáAndrej Klepanec
Firmy a inštitúcie FN TT Fakultná nemocnica TrnavaMZ Ministerstvo zdravotníctva SR