Experti zostavili rebríček najrizikovejších aktivít pre šírenie koronavírusu. COVID-19 je horší ako chrípka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Električka, MHD
Ilustračné foto: SITA/(AP Photo/Petr David Josek)

Podľa informácií, ktoré na Twitteri zverejnilo české Ministerstvo zdravotníctva prostredníctvom tzv. chytrej karantény, by sme sa okrem hromadných podujatí mali vyhýbať aj reštauráciám či MHD.

Podľa odborníkov predstavujú najvyššie riziko:

  • návšteva baru,
  • návšteva hudobných klubov, tanečných párty a diskoték,
  • účasť na veľkých koncertoch a hudobných podujatiach,
  • jazda mestskou hromadnou dopravou,
  • cvičenie a posilňovanie v uzavretých telocvičniach,
  • jedlo v reštaurácii (švédske stoly, bufety).

Chytrá karanténa analyzovala tisíce dát, aby sme mohli zostaviť prehľad činností podľa miery rizika nákazy koronavírusom. Pokiaľ ale dodržíte hygienické zásady, tak sa riziko výrazne znižuje,“ uvádza k zoznamu Chytrá karanténa na Twitteri.

Podľa epidemiológa sú údaje diskutabilné

Zverejnený graf v rozhovore pre DVTV skritizoval český epidemiológ Roman Prymula. Podľa odborníka je zoznam analógiou k tabuľke, ktorú zverejnili v americkom Texase a zrejme nebol vytvorený na základe informácií, ktoré ma k dispozícii české ministerstvo zdravotníctva.

Za stredne rizikové experti označili napríklad návštevu obchodného centra, čo však Prymula považuje za skreslené, pretože z doterajších analýz nevyplynulo, že by sa ľudia infikovali pri nakupovaní. Väčšina nákaz z obchodných centier sa šírila v kolektívoch zamestnancov, uviedol.

Čo však podľa Prymulu zdokumentované bolo, je šírenie ochorenia v hromadnej doprave. Ak sa v uzavretom priestore vezie infikovaný človek, riziko prenosu je relatívne vysoké.

Vírus je 6-krát nebezpečnejší ako chrípka

Ako tiež dodal, podľa aktuálnych odhadov je koronavírus približne šesťkrát nebezpečnejší ako chrípka, pretože infekcia môže mať aj vedľajšie zdravotné dôsledky.

Počty hospitalizovaných so závažným priebehom ochorenia sú však nižšie ako na jar, čo jedna z teórií vysvetľuje menšou vstupnou infekčnou dávkou, ktorej je organizmus vďaka prijatým opatreniam vystavený.

Rekordný prírastok nakazených

Podľa informácií ČT24 včera české laboratóriá identifikovali viac ako 500 infikovaných za jediný deň. V utorok pribudlo 503 nakazených, čo je rovnaký rekord, aký ministerstvo eviduje k 21. augustu.

Počet aktívnych prípadov v Česku stúpol na 6 576 a celkovo sa v krajine koronavírus nakazilo vyše 25-tisíc ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Roman Prymula
Firmy a inštitúcie Ministerstvo zdravotníctva ČR