Drvivá väčšina zdravotných sestier odmieta návrh vlády na zvyšovanie miezd, kritizujú aj chabý záujem riešiť akútne problémy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zdravotné sestry
Zdravotné sestry Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Návrh na zvýšenie platov sestier predložený ministrami financií a zdravotníctva nenašiel u väčšiny sestier podporu. Podľa prieskumu Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek, s ním vyjadrilo nesúhlas viac ako 80 % opýtaných.

Sestry a pôrodné asistentky tak podľa komory jasne deklarovali a deklarujú svoj nesúhlas s predloženým návrhom a žiadajú ho prehodnotiť.

Návrh nereflektuje na požiadavky

„Predložený návrh nereflektuje na naše požiadavky a ani navrhnutú výšku koeficientov pre jednotlivé kategórie sestier a pôrodných asistentiek. Nemali sme možnosť zúčastniť sa rokovaní a diskutovať o možných kompromisoch, ktoré by boli akceptované zo strany ministrov, aj zo strany sestier a pôrodných asistentiek,“ uviedla komora v zverejnenej tlačovej správe.

Čo sa týka navyšovania základných koeficientov pre jednotlivé kategórie zdravotníkov, podľa návrhov si viaceré profesie v zdravotníctve prilepšia viac, a to, napriek tvrdeniu predstaviteľov oboch rezortov, že sestry si prilepšia najviac.

„Podľa nášho názoru sa tým nenapĺňajú deklarované sľuby vlády, že kvôli nedostatku sestier a pôrodných asistentiek je potrebné ich mzdy výrazne zvýšiť. Toto nie je akceptovateľné nie len z našej strany, ale aj zo strany sestier a pôrodných asistentiek,“ dopĺňa.

Katastrofálne pracovné podmienky

Sestry tvrdia, že necítia zo strany vlády naozajstný záujem riešiť nielen mzdy, ale aj katastrofálne pracovné podmienky, kde sa preťažuje personál vysokým počtom pacientov a permanentnými nadčasovými službami.

Ministrom taktiež vyčítajú, že neboli prizývané na pracovné stretnutia o tejto problematike. Ich vylúčenie nepovažujú za demokratický, ani za férový prístup.

V návrhu oceňujú snahu o započítanie rokov praxe, čo podľa nich určite pomôže pri zastabilizovaní skúsených sestier v systéme.

Študenti odchádzajú za hranice

Na druhej strane však systém odmeňovania myslí prioritne na staršie sestry s 20-ročnou praxou a nie na mladé sestry a absolventov študijného odboru ošetrovateľstvo, u ktorých na Slovensku viac ako polovica do systému zdravotníctva po absolvovaní štúdia nenastúpi.

Problémom je aj neriešenie miezd sestier v ambulanciách, agentúrach domácej starostlivosti či zariadeniach sociálnych služieb.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek